Problem z kwieciakiem malinowcem na plantacjach truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl 14 maja 2022 11:11

Problem z kwieciakiem malinowcem na plantacjach truskawek Kontroluj obecność kwieciaka malinowca na plantacjach truskawek/ fot. shutterstock

Kwieciak malinowiec na niechronionych plantacjach wyrządza poważne szkody. Podcięte szypułki pąków kwiatowych opadają, co w znacznym stopniu rzutuje na wielkości plonu.

Kwieciak malinowiec pojawia się na plantacjach truskawek zwykle około połowy kwietnia - początku maja, w zależności od warunków atmosferycznych wiosną. Szkodnik ten żeruje na liściach, wyjadając w nich małe, owalne dziurki. Jednak główne szkody to podcięte szypułki pąków kwiatowych.

Kontroluj obecność kwieciaka malinowca na plantacjach truskawek

Kwieciak malinowiec to czarny chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, o długości około 4 mm, z charakterystycznym, długim, cienkim ryjkiem.

Zobacz: Ceny truskawek 2022: Po ile kilogram na Broniszach?

Wiosną samice składają jaja do pąków kwiatowych, następnie podcinają ich szypułki. Pąki zwisają i opadają. Lustrację na plantacjach przeprowadza się około 1- 2 tygodnie przed kwitnieniem oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów.

Ochrona jest uzasadniona dopiero po przekroczeniu progu szkodliwości, czyli znalezieniu 2 chrząszczy na 200 kwiatostanach truskawki. Kwieciak może zniszczyć od kilku do kilkudziesięciu procent pąków kwiatowych, dlatego też ważny jest monitoring plantacji.

Kwieciak malinowiec stanowi także zagrożenie dla uprawy maliny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI