Prezes grupy Galster o największych zagrożeniach w ochronie sadów w tym sezonie (wideo)

Autor: Paulina Mroziak, www.sadyogrody.pl 12 czerwca 2018 11:02

Prezes grupy Galster o największych zagrożeniach w ochronie sadów w tym sezonie (wideo)

Generalnie jestem dobrej myśli, choć obserwujemy sporo wyzwań agrotechnicznych w sadach jabłoniowych w obecnym sezonie, takich jak: choroby grzybowe, susza czy mszyce - powiedział w rozmowie z sadyogrody.pl, Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster z Kujaw.

- Ten sezon zaskoczył nas wrażeniem opóźnienia w wegetacji w marcu. Natomiast w kwietniu przyroda ruszyła i nadgoniła wszystkie opóźnienia. Niestety w okresie kwitnienia jabłoni i tuż po kwitnieniu te fazy zbyt szybko postępowały. Generalnie udało nam się ochronić uprawy przed chorobami grzybowymi, ale w wielu sadach to może być problem w tym sezonie - mówi Paweł Pączka.

I dodaje, że w regionie Kujaw po zeszłym sezonie były ogromne ilości wody w gruncie, a to powodowało, że nie we wszystkie kwatery można było wjechać traktorem z opryskiwaczem. Tymczasem w końcu maja obserwowana była susza. Na Kujawach nie padało przez cały maj. To wpłynie na mniejsze plony i zawiązywanie owoców oraz opadanie zawiązków.

Jak wymienia Paweł Pączka, spore szkody w sadach wywołały mszyce. 

- Generalnie patrzą z optymizmem w przyszłość, ale to dopiero początek sezonu. Zobaczymy co będzie dalej - dodaje prezes GPO Galster.

 

Galster jest największą grupą producentów owoców działająca na terenie Kujaw. Specjalizuje się w produkcji jabłek i gruszek, prowadzi także sady śliwowe oraz czereśniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI