Prezes GPO Galster: Jakość przechowalnicza jabłek dużo niższa niż w poprzednich latach (wideo)PM, www.sadyogrody.pl - 28 stycznia 2019 10:41


- Jakość przechowalnicza jabłek zebranych w 2018 roku jest znacznie niższa niż w poprzednich latach - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Paweł Pączka, prezes GPO Galster z Kujaw.

Jego zdaniem, problemy przechowalnicze wynikają z tego, że - w ciągu sezonu - nie zawsze był optymalny termin zbioru. - Na opóźnienia złożyło się szereg powodów, takich jak: brak pracowników i/lub opakowań, bardzo przyspieszona wegetacja np. w terminie zbioru 'Gali" - dodaje.

- Nawet 'Gala' i inne twarde odmiany, mają znacznie niższą jędrność niż w poprzednich latach. Czyli mamy coraz mniej jabłek, które nadają się do eksportu - komentuje Paweł Pączka.

Jak podkreśla, innymi problemami przechowalniczymi jest pojawiająca się oparzelizna i gorzka plamistość podskórna. - To jeszcze nie jest powszechny problem, ale warto go monitorować - mówi.

{film;14502}

Na te problemy mogła mieć wpływ susza w miesiącach letnich. W regionie Kujaw mieliśmy do czynienia z nadmiernymi opadami po okresie suszy - jabłka "napiły się" wody i stąd ta utrata jędrności.