×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Późne zbiory dają odbicie w jakości jabłek wyjętych z chłodni

Autor: Krystyna Zagórska 10 lutego 2023 17:31

Późne zbiory dają odbicie w jakości jabłek wyjętych z chłodni Jakich zagrożeń można spodziewać się po wyjęciu jabłek z chłodni?/ fot. shutterstock

W sadach w których zbiory się przeciągały i owoce zostały zebrane poza optymalnym terminem mogą pojawić się problemy z jakością. Jakich zagrożeń można spodziewać się po wyjęciu jabłek z chłodni? – komentuje Arkadiusz Sławiński, menadżer upraw ogrodniczych w firmie UPL Polska.

Wydawało się, że sezon przechowalniczy może być dość łatwy. Przed zbiorami jabłek nie wystąpiło dużo opadów deszczu, także warunki nie do końca sprzyjały chorobom grzybowym.

Sezon przechowalniczy 2022/23 - jakie problemy z jakością?

Choroby grzybowe takie jak gorzka zgnilizna, szara pleśń, czy brunatna zgnilizna, dużo łatwiej, szybciej, rozwijają się na owocach z niedostateczną jędrnością. Wiele odmian u nas uprawianych w rodowodzie mają Goldena i podatność na gorzką zgniliznę. Cała grupa Jonagoldów i odmiany tj. Ligol, Szampion można podać jako przykłady podatnych na spadek jędrności i wystąpienie chorób przechowalniczych – mówi Arkadiusz Sławiński.

Zobacz materiał wideo:

Zobacz także: Środki ochrony roślin 2023. "Bez kaptanu wielu sadowników nie wyobraża sobie ochrony"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI