Późna jesień to dobry czas na pobieranie próbek glebowych

$data.author.description Autor: Farmer.pl 02 grudnia 2016 10:33

Późna jesień to dobry czas na pobieranie próbek glebowych Decydując się na pobranie próbek do analiz, pamiętać musimy o kilku zasadach: - nie można pobierać prób z obrzeży pól, w miejscach po stogach, kopcach, bruzdach, kretowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu. / fot. shutterstock

Późna jesień to nadal dobry czas na pobieranie próbek glebowych i wykonanie stosownych analiz chemicznych. Kto nie zdążył zrobić tego wcześniej, może nadrobić zaległości teraz - informuje farmer.pl.

Decydując się na pobranie próbek do analiz, pamiętać musimy o kilku zasadach: - nie można pobierać prób z obrzeży pól, w miejscach po stogach, kopcach, bruzdach, kretowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu. Z wiadomych względów nie pobieramy także gleby do analiz bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, wapnowaniu czy po nawożeniu naturalnym. Nie bez znaczenia ma także sposób pobierania próbek. Próba ogólna (uśredniona) powinna reprezentować obszar użytku rolnego o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj i gatunek gleby). Maksymalna powierzchnia przypadająca na próbę ogólną, przy wyrównanej kategorii gleby i zbliżonym ukształtowaniu terenu nie powinna przekraczać 4 ha. Badania gleby powinno się wykonać co najmniej raz na 3-4 lata.

Jakie warto wykonać analizy? 
Przede wszystkim należy wykonać podstawowe badania glebowe. Obejmują one takie parametry jak: pH gleby wraz z określeniem potrzeb wapnowania, oznaczenie zawartości przyswajalnego fosforu, potasu i magnezu w glebie. Koszt takiej analizy w OSCHR wynosi mniej więcej 15 zł za próbkę. W przygotowanej i pobranej do takich analiz próbce można także wyznaczyć zawartość siarki (koszt to około 47 zł). Analizy można rozszerzyć także o mikroelementy: bor (B), miedź (Cu), cynk (Zn), żelazo (Fe), oraz mangan (Mn). Badania są dość drogie, ale warto je wykonać przynajmniej raz na kilka lat. Analiza gleby na zwartość mikroelementów w zależności od doboru zestawu pierwiastków kosztuje ok. 35-55 zł. Jeśli chodzi o azot mineralny, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie analiza wykonana wczesną wiosną. Wyznaczenie tego parametru teraz, wniesie niewiele do diagnostyki nawozowej.

Więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI