×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Potas - ważny w nawożeniu sadów wczesną wiosną

Autor: www.sadyogrody.pl 02 marca 2021 11:36

Potas - ważny w nawożeniu sadów wczesną wiosną Wczesną wiosną uzupełnaimy składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu i rozwoju drzew/ fot. shutterstock

Wczesną wiosną uzupełnaimy składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu i rozwoju drzew, a przede wszystkim do uzyskania wysokiego polonu owoców dobrej jakości. Wysoko produktywne sady potrzebują odpowiedniej ilości potasu.

Potas (K) znajdziemy w wielu różnych nawozach. Jednak nie wszystkie z nich nadają się do zastosowania wiosenną porą. Typowo ogrodniczymi produktami są formy bezchlorkowe – czy to w postaci nawozów wieloskładnikowych czy prostego siarczanu potasu. Wynika to z tego, iż drzewa i krzewy owocowe reagują niekorzystnie na zawartość chloru w glebie, przy czym różne rośliny charakteryzują się różnym stopniem wrażliwości.

Bardzo wrażliwe na chlorki są niektóre gatunki jagodowe, natomiast drzewa owocowe cechuje umiarkowana wrażliwość. Z tego też powodu w sadach – pod pewnymi rygorami – możemy użyć tańszej, chlorkowej formy potasu. 

Na korzyść sadownika działa to, iż jony chloru nie są zbyt silnie zatrzymywane w glebie. Dlatego też możemy wprowadzić chlorek potasu do sadu, ale pod warunkiem iż zrobimy to odpowiednio wcześnie. W ten sposób pozostawiamy czas na wypłukanie chlorków zanim mogłyby one zostać pobrane przez drzewa. Oznacza to, że wysiew powinniśmy przeprowadzić najpóźniej do końca marca, a w przypadku grusz które rozpoczynają wegetację nieco wcześniej i zwykle wymagają wyższych dawek – do połowy marca.

Polecane dawki zależą od uprawianego gatunku oraz zasobności jak też kategorii gleby. Ciężkie grunty gliniaste silnie wiążą potas, uniemożliwiając pobranie go przez korzenie – wymagają więc wyższych dawek. Większymi wymaganiami cechują się też niektóre odmiany jabłoni (jak Gala, Elstar czy Elise) i grusz (Konferencja). W przypadku innych odmian, jak Boskoop, Ligol, Mutsu, Szampion czy Jonagoldy zbyt wysokie dawki K nie są wskazane, gdyż obniżają trwałość owoców, a jednocześnie zwiększa się ryzyko wystąpienia gorzkiej plamistości podskórnej.

Zbyt silne nawożenie potasem zaburza również równowagę między K:Mg (optymalny stosunek wynosi 3,5) i powoduje problemy z pobieraniem magnezu.

Podstawą wyznaczenia dawki powinna być regularnie wykonywana (co 3 – 5 lat) analiza gleby. W przypadku bardzo wysokiej zawartości K możemy pominąć nawożenie na 1 – 3 lata, a przy zawartości wysokiej – ograniczyć dawki o ok 35 – 50%. Warto także rozważyć rozbicie nawożenia potasowego na 2 części: pierwszą wiosenną, a następnie drugą wysiewaną ok maja – czerwca, gdy mamy pewność co do wielkości plonu. W ten sposób ograniczymy koszty, jak też unikamy niepożądanych skutków przenawożenia w przypadku wystąpienia przymrozków lub słabego zawiązania owoców (większość potasu „wynosimy” z sadu razem z plonem).

W przypadku doboru konkretnych nawozów pole wyboru mamy bardzo szerokie. Jeżeli mamy możliwość wysiewu do połowy – końca marca, możemy sięgnąć po tańsze, chlorkowe formy. Nawozem pojedynczym będzie tu sól potasowa lub – jeżeli zachodzi potrzeba nawożenia również magnezem – korn kali czy różnego rodzaju kainity (kainit, kainit magnezowy).

Dostępna jest także szeroka gama rolniczych nawozów wieloskładnikowych opartych na chlorku potasu. Jednak ich użycie jest mało celowe, gdyż zawierają one również fosfor i azot, za które też zapłacimy. Tymczasem nawożenie posypowe ortofosforanami w rosnącym sadzie jest bardzo mało efektywne, natomiast termin stosowania chlorku potasu nieco zbyt wczesny na nawożenie azotem. Lepszym więc rozwiązaniem będzie zastosowanie soli potasowej (ew. nawozu potasowo – magnezowego) i wykonanie nawożenia azotowego w kwietniu. Pewnym rozwiązaniem byłoby też użycie „wieloskładnika” z dużą częścią azotu występującą w formie mocznikowej (amidowej), jednak takie produkty znaleźć dość trudno.

Jeśli nie wysiejemy potasu w powyższym terminie, pozostaje do dyspozycji siarczan potasu, z którym możemy poczekać do ok połowy kwietnia. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie dobrać produkt wieloskładnikowy, gdyż termin na nawożenie azotem będzie odpowiedni. Dodatkowym atutem użycia siarczanowej formy potasu będzie wprowadzenie do gleby siarki, która jest ważnym składnikiem biorącym udział w przemianach azotu. Niestety, nawozy siarczanowe są nieco droższe.

Bogata oferta nawozów - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI