Silny osyp porzeczek- jakie przyczyny?

- Zdaniem zarówno moim jak i plantatorów czy specjalistów, w wyniku bardzo niekorzystnego przebiegu pogody zawiązanie na plantacjach porzeczek było w tym sezonie słabe, tym samym skutkuje to dużym osypywaniem się zawiązków. Osyp jest duży zarówno w uprawach porzeczki czarnej, jak i kolorowej. Poza tym w przypadku porzeczki na zbiór ręczny, gdzie wymagane są pełne długie grona, widzimy że mają one wiele ubytków, grona są „przestrzelone”. Szczególnie obserwujemy ten problem na krzewach wczesnych odmian porzeczki. Na późniejszych odmianach sytuacja jest nieco lepsza. Co jest dokładnie tego powodem? Niestety właśnie pogoda- susza jak i wyraźne ochłodzenie w kwietniu. Poza tym kwitnienie porzeczki w tym sezonie było dosyć krótkie - mówi Bartłomiej Drzazga z Timac Agro.

Problem z opadem w porzeczkach wczesnych odmian, Lubelszczyzna. fot. B.Drzazga
Problem z opadem w porzeczkach wczesnych odmian, Lubelszczyzna. fot. B.Drzazga

Zalecenia od Timac Agro Polska

- Obecne zmiany klimatu pokazują wyraźnie, że nawet najlepsze odżywianie i nawożenie roślin to w tych czasach za mało. Niezbędna jest biostymulacja. Na początku zawiązania porzeczek polecaliśmy biostymulator SEACTIVE VITAL. Wpływa on na wyrównanie owoców i lepsze ich utrzymanie. Obecnie osyp trwa. Jeśli na plantacjach nie został zastosowany w odpowiednim czasie żaden biostymulator, to nie niestety ale nie mamy już na to wpływu. Są plantacje które maja bardzo duże straty z tego powodu. Ale sytuacja nie dotyczy wszystkich gospodarstw. Pozostaje bardzo wiele plantacji, na których pomimo osypu, jak również wyraźnych objawów suszy na krzewach w formie żółknących drobnych liści, nadal na krzewach jest bardzo dużo owoców. Obserwujemy to choćby na monitorowanej przez Timac Agro plantacji w Okalinie – mówi przedstawiciel firmy.

I dodaje: - Aktualnie plantatorzy szczególnie muszą zadbać o owoce, które pozostały na krzewach. W tym istotnym momencie najlepiej sprawdzi się nasz produkt SEACTIV ELITE oraz KAORIS.

Silna presja przeziernika na plantacjach porzeczek

Poza osypem zmagamy się z dużą presją przeziernika. 

Przeziernik na plantacjach porzeczek, fot.B.Drzazga
Przeziernik na plantacjach porzeczek, fot.B.Drzazga

- Plantatorzy musieli zmagać się z wyraźnym działaniem przeziernika na plantacjach, presja tego szkodnika była bardzo duża. Niestety ale może to wpłynąć niekorzystnie na rokowania co do  zbiorów – dodaje Bartłomiej Drzazga, Product Manager ds. Upraw Sadowniczych w firmie Timac Agro Polska.