Zrównoważone rolnictwo jest ważną częścią strategii korporacyjnej firmy Bayer. 49 proc. mieszkańców polskich miast wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju ma dla nich bardzo istotne znaczenie a w przyszłości rolnictwo zrównoważone odgrywać będzie jeszcze większą rolę. Bayer chce w tym uczestniczyć. - Wprowadzamy zintegrowane rozwiązania, aby rolnik mógł osiągać korzyści w gospodarstwie, ale jednocześnie zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko. Patrzymy na zrównoważenie w skali globalnej, mając na uwadze wszystkie działania w gospodarstwie – mówił Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji, podczas konferencji online.
{media;28191;Zrównoważone rolnictwo jest ważną częścią strategii korporacyjnej firmy Bayer;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/81/91/028191.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/81/91/028191_r0_620.jpg}
Koncepcja Bayer ForwardFarming ma na celu popularyzację zrównoważonych praktyk w gospodarstwie rolnym, prowadzenie otwartego dialogu i dzielenie się wiedzą. Wdrażając tego typu działania w gospodarstwach w Zachodniej Europie, Bayer chce pokazać, że nowoczesne rolnictwo może być ekologiczne, odpowiedzialne społecznie oraz zrównoważone. W ramach tej inicjatywy firma nawiązała już współpracę z 16 gospodarstwami rolnymi z 12 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej (Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Chile, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Włochy, USA). Zainaugurowano także pierwszą ‘zrównoważoną farmę’ w Polsce.
Gospodarstwo należące do sieci Bayer ForwardFarming znajduje się niecałe 10 km od geodezyjnego środka Polski – we wsi Kaszewy (powiat kutnowski, woj. łódzkie). Krzysztof Nikiel wraz z synem Maciejem, prowadzi ponad 90-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w uprawie buraków cukrowych, pszenicy ozimej i kukurydzy.
Gospodarz podziela przekonanie, że zrównoważony rozwój ekonomiczny przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska jest nierozerwalnie związany z nowoczesnym rolnictwem.
- Nowoczesne i precyzyjne rolnictwo to domena naszego gospodarstwa od wielu lat a współpraca z firmą Bayer pomoże się nam dalej rozwijać w kierunku zrównoważenia, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i technik uprawy. Zrównoważone rolnictwo pozwala chronić rośliny we właściwy sposób - precyzyjnie, optymalnie –powiedział podczas konferencji Krzysztof Nikiel.
{media;28192;Krzysztof Nykiel i hotel dla zapylaczy/ fot. materiały prasowe;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/81/92/028192.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/81/92/028192_r0_620.jpg}
W gospodarstwie Krzysztofa Nykiela już zastosowano szereg rozwiązań z zakresu zrównoważonego rolnictwa. Należą do nich: szczególna dbałość o kondycję gleby, np. zwiększenie zawartości próchnicy, optymalizacja ochrony roślin, korzystanie z narzędzi wspomagania decyzji i z rozwiązań rolnictwa cyfrowego, stosowanie nowoczesnych odmian roślin uprawnych o unikatowych cechach takich, jak tolerancja na szkodniki lub suszę, rozwiązania wspierające bioróżnorodność m.in. na rzecz owadów pożytecznych i dzikich ptaków. Kolejne rozwiązania będą wprowadzane w kolejnych latach trwania projektu. Wiele z tych elementów, jak np. podnoszenie zawartości próchnicy w glebie, jest również działaniem ograniczającym wpływ rolnictwa na klimat.
dr inż. Michał Krysiak, menadżer ds. Rolnictwa Zrównoważonego firmy Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji podkreślał, że gospodarstwo Bayer ForwardFarming rządzi się bardzo specyficznymi prawami zarówno w Polsce jak i na świecie. - Pierwszą zasadą jest niezależność. Mimo iż gospodarstwo współpracuje Bayerem w tym projekcie, to jednak zachowuje całkowicie swoją decyzyjność. Gospodarz sam decyduje co i w jaki sposób będzie uprawiał, oraz z jakich środków produkcji będzie korzystał. Swoją pracą promuje rolnictwo zrównoważone i otwiera bramy dla gości w celach edukacyjnych. Firma Bayer służy doradztwem – mówił.
{media;28193;dr inż. Michał Krysiak, menadżer ds. Rolnictwa Zrównoważonego firmy Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/81/93/028193.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/81/93/028193_r0_620.jpg}
I dodał, że gospodarstwo będzie wytwarzać więcej żywności ale w bardziej odpowiedzialny sposób. – Będziemy pomagać w doborze nowoczesnych odmiany roślin uprawnych do warunków panujących w gospodarstwie. Będziemy także podpowiadać w jaki sposób optymalizować ochronę roślin i korzystać z rozwiązań rolnictwa precyzyjnego, które wpisuje się w koncepcję rolnictwa zrównoważonego oraz rozwiązań wspierających bioróżnorodność i kondycję gleby – mówił dr Michał Krysiak.