
Wysokie ceny skupu porzeczek czarnych w sezonie 2020 skłaniają plantatorów do zakładania nowych nasadzeń. Warto korzystać z nowych odmian, które nie dość, że są plenne, to dodatkowo są odporne na choroby lub szkodniki.
Przy zakładaniu nowych plantacji warto korzystać z odmian, które nie tylko są plenne, ale także odporne na choroby lub szkodniki. Największym zagrożeniem plantacji towarowych jest wielkopąkowiec porzeczkowy.
W Instytucie Ogrodnictwa - PIB wyhodowano odmianę czarnej porzeczki o nazwie Polonus, która jest odporną na tego szpeciela. Krzewy są odporne także na amerykańskiego mączniaka agrestu oraz mało podatne na antraknozę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, co znacznie ogranicza konieczność ochrony chemicznej.
Krzewy rosną średnio silnie. Pędy są średniej długości, średnio liczne. Pąki małe, owalne, łuski zewnętrzne koloru brązowego. Liście średniej wielkości, pięcioklapowe, zielone. Kwiatostany pojedyncze i podwójne, średniej długości i krótkie. Krzewy wytwarzają średniej wielkości owoce (w zależności od roku, średnia masa jednego owocu wynosi od 0,7- do 0,8 g).
‘Polonus’ jest odmianą o średnio-późnej porze dojrzewania owoców. Odmiana dosyć plenna, ale wymaga żyznych gleb. Owoce są bardzo przydatne dla przetwórstwa, głównie do produkcji koncentratu i soków. Są średnio zasobne w ekstrakt, ale bogate w kwasy organiczne, antocyjany i kwas askorbinowy (wit. C).
Rośliny są wytrzymałe na mróz a ze względu na umiarkowaną siłę wzrostu i półwzniesiony pokrój krzewu, odmiana jest przydatna do kombajnowego zbioru
owoców.
Odmiana ‘Polonus’ jest chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 15.03.2044 r.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
CHF
4,75 -0,53%
GBP
5,38 0,35%
USD
4,41 -0,16%
ON
7,01 -9 gr
LPG
3,16 -2 gr