×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polonus - odmiana czarnej porzeczki zalecana przy zakładaniu nowych plantacji

Autor: www.sadyogrody.pl/ Inhort 08 kwietnia 2021 13:21

Polonus - odmiana czarnej porzeczki zalecana przy zakładaniu nowych plantacji Wysokie ceny skupu porzeczek czarnych w sezonie 2020 skłaniają plantatorów do zakładania nowych nasadzeń/fot. Facebook Instytutu Ogrodnictwa -PIB

Wysokie ceny skupu porzeczek czarnych w sezonie 2020 skłaniają plantatorów do zakładania nowych nasadzeń. Warto korzystać z nowych odmian, które nie dość, że są plenne, to dodatkowo są odporne na choroby lub szkodniki.

Przy zakładaniu nowych plantacji warto korzystać z odmian, które nie tylko są plenne, ale także odporne na choroby lub szkodniki. Największym zagrożeniem plantacji towarowych jest wielkopąkowiec porzeczkowy.

W Instytucie Ogrodnictwa - PIB wyhodowano odmianę czarnej porzeczki o nazwie Polonus, która jest odporną na tego szpeciela. Krzewy są odporne także na amerykańskiego mączniaka agrestu oraz mało podatne na antraknozę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, co znacznie ogranicza konieczność ochrony chemicznej.

Krzewy rosną średnio silnie. Pędy są średniej długości, średnio liczne. Pąki małe, owalne, łuski zewnętrzne koloru brązowego. Liście średniej wielkości, pięcioklapowe, zielone. Kwiatostany pojedyncze i podwójne, średniej długości i krótkie. Krzewy wytwarzają średniej wielkości owoce (w zależności od roku, średnia masa jednego owocu wynosi od 0,7- do 0,8 g).

‘Polonus’ jest odmianą o średnio-późnej porze dojrzewania owoców. Odmiana dosyć plenna, ale wymaga żyznych gleb. Owoce są bardzo przydatne dla przetwórstwa, głównie do produkcji koncentratu i soków. Są średnio zasobne w ekstrakt, ale bogate w kwasy organiczne, antocyjany i kwas askorbinowy (wit. C).

Rośliny są wytrzymałe na mróz a ze względu na umiarkowaną siłę wzrostu i półwzniesiony pokrój krzewu, odmiana jest przydatna do kombajnowego zbioru
owoców.

Odmiana ‘Polonus’ jest chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 15.03.2044 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI