
W uprawach papryki wysadzanej pod koniec kwietnia na początku maja w tunelach z podwójną folią, zaczynają pojawiać się już pierwsze czerwone owoce.
W największym zagłębiu paprykowym (Potworów, Przytyk) zbierana jest już zielona papryka. Wkrótce na dobre rozpoczną się też zbiory czerwonej papryki. Obecnie w uprawach pod osłonami przystępuje się do zabiegów wapniem. Co roku producenci zmagają się z występowaniem suchej zgnilizny wierzchołkowej na owocach papryki i pomidora.
Powodem suchej zgnilizny wierzchołkowej jest niedobór wapnia w owocach. Wapń pełni bardzo ważną rolę w odżywianiu roślin, ale jego transport do owoców jest zwykle utrudniony, co skutkuje wyższym stopniem porażenia przez zgnilizny. Ca jest także składnikiem budulcowym ścian komórkowych, odpowiedni poziom tego składnika pozwala uzyskać owoce jędrne, bardziej trwałe w obrocie handlowym.
O zalecenia nawozowe dla upraw papryki poprosiliśmy Krzysztofa Dąbrowskiego z firmy Timac Agro Polska.
- Obecnie w uprawach papryki pod osłonami, przystępuje się do zabiegów wapniem. Pierwsze owoce zielone już są, i pojawiają się oznaki suchej zgnilizny wierzchołkowej. Zalecam produkt Fertileader Elite, zarówno pod osłonami, jak i w gruncie. Roślinom trzeba dostarczyć wapń i potas. Wapń podajemy, aby poprawić twardość, sztywność ścian komórkowych, czyli grubość owocu. Zwiększamy także zawartość potasu, dzięki temu owoc łatwiej się wybarwia. Rozwiązaniem które stosują na tym etapie plantatorzy jest nawóz KSC V Różowy (8-16-42), z przewagą potasu – mówi Krzysztof Dąbrowski.
W większości upraw tunelowej papryki nawozy podawane są przez fertygację, pozwala to na zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,82 -0,15%
GBP
5,59 -0,86%
USD
4,60 -0,68%
ON
7,26 -30 gr
LPG
3,30 -4 gr