Podłoże popieczarkowe - jakie ceny i dostępność?

Autor: www.sadyogrody.pl 22 marca 2022 09:02

Podłoże popieczarkowe - jakie ceny i dostępność? Sadownicy szukają alternatyw dla drogich w tym sezonie nawozów. / fot. shutterstock

Sadownicy szukają alternatyw dla drogich w tym sezonie nawozów. Jedną z nich jest podłoże popieczarkowe, które dzięki zawartości substancji organicznej, może być zastosowane jako nawóz roślinny.

Podłoże popieczarkowe jako 'naturalny nawóz' 

Podłoże popieczarkowe jest to najczęściej mieszanina kompostowanego obornika końskiego, kurzego, słomy oraz torfu. Kompost popieczarkowy zawiera 60-70 procent wody, a resztę stanowi sucha masa. Może być wykorzystany w uprawie ziemniaków, buraków oraz zbóż. Ponadto można go wykorzystywać do ściółkowania gleby w sadach, jako dodatek do ziem inspektowych oraz przy produkcji rozsad warzyw i kwiatów.

Zużyte podłoże pieczarkowe jest uznane za dobry materiał nawozowy i szczególnie cenne źródło substancji organicznej oraz wysokiej zawartości makro- i mikro- składników. Jednak jego rolnicze zagospodarowanie wymaga ciągłych badań składu chemicznego i pozostałych właściwości.  

Ceny podłoża popieczarkowego 

Jak kształtują się ceny podłoża popieczarkowego? W okolicach Warki za 45 m3 - 27 ton - trzeba zapłacić 1100 zł. W zależności od lokalizacji cena może być nieco wyższa lub niższa. Najniższa cenę jaką udało nam się znaleźć wśród ogłoszeń to 800 zł za 27 ton, zaś najwyższa - 1500 zł. Według naszych informacji nie ma większych problemów z jego dostępnością.

Zalecane terminy stosowania kompostu popieczarkowego to wczesna wiosna i jesień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI