×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Plonotwórczość, zdrowotność, trwałość - cechy istotne przy doborze odmian truskawek

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 26 lutego 2021 10:17

Produkcja truskawek w Polsce stale wykazuje tendencje wzrostowe. Plantatorzy korzystają z nowoczesnych technik uprawy, ale mają do dyspozycji także nowe odmiany – bardziej plonotwórcze, charakteryzujące się lepszą zdrowotnością i jakością owoców. Które odmiany sprawdzają się najlepiej i dają dobry plon? Jak jest z dostępnością sadzonek? Zapytaliśmy Dariusza Bujaka z De Kemp, firmy specjalizującej się w rozmnażaniu i uprawie truskawek.

Które odmiany truskawek cieszą się największą popularnością?

Z wczesnych polowych odmian króluje Rumba. Poprzedni sezon był bardzo trudny pod względem uprawy i ochrony, najlepiej sprawdziła się właśnie ta odmiana, stąd wiele zapytań. Wyróżnia ją odporność na różne niekorzystne warunki stresowe – susze, upały, bardzo dobra zdrowotność roślin na patogeny i jakość owoców. Wielu plantatorów wraca po tę odmianę, ale też zgłaszają się do nas nowi producenci zainteresowani uprawą tej odmiany.

Numerem dwa jest Verdi, nowość na rynku. Odmiana średnio-wczesna, pochodząca z hodowli Fresh Forward, podobnie jak Rumba. Dobrze wypadła w testach w Polsce pod kątem plonowania oraz zdrowotności. Owoce mają atrakcyjny regularny kształt i wyjątkowo dobry smak. Wciąż spore zainteresowanie jest odmianą Allegro. Niektórzy plantatorzy sparzyli się w uprawie tej odmiany, ale nadal wiele osób chce spróbować. Allegro wykazuje niskie zapotrzebowanie na azot. Cechuje się dobrą tolerancją na choroby odglebowe.

Owoce odmiany Allegro/ fot.  Dariusz Bujak z De Kemp

Plantatorzy interesują się również odmianą Limalexia z grupy średnio-wczesnych. Nie mamy licencji na Polskę, ale dużo osób pyta o tą odmianę. Owocuje w podobnym terminie do Grandarosy. Ma dobry potencjał plonotwórczy oraz wysoki procent owoców pierwszej klasy.

Z odmian późnych chętnie kupowana jest Malling Allure. Odmiana o wyjątkowo dobrych parametrach jakościowych-jasnych, błyszczących, twardych owocach i atrakcyjnym kształcie. Wykazuje jednak podatność na zgniliznę korony truskawki i werticyliozę, stąd nie jest polecana na każde stanowisko. Źle znosi przelanie, upały i suszę. Wymaga odpowiedniego podejścia do uprawy, wtedy odwdzięcza się dobrym plonem.

Spośród grupy odmian powtarzających plantatorzy decydują się na Faith, Murano. Dobrze sprawdza się Portola. Widać także duże zainteresowanie odmianą Malling Champion, ze względu ładny, wyrównany owoc (z 1 rośliny zbiera się średnio 1,5 kg). W szkółkach brakuje sadzonek tej odmiany.

Jaka jest dostępność sadzonek popularnych odmian?

Dostępność odmiany Rumba jest duża. Sadzonki będzie można kupić najprawdopodobniej jeszcze w maju. W przypadku Verdi myślę, że sadzonki sprzedadzą się w ciągu 1-2 miesięcy. Trzeba wziąć pod uwagę, że szkółki prowadzą sprzedaż dla całej Europy. Odmiany Malling Allure nie ma już na rynku. W naszej ofercie zostały tylko sadzonki wyższej klasy wielokoronowe. Na chwilę obecną nie powinno być problemów z dostępnością Allegro. W uprawach szklarniowych w Europie jedną z najpopularniejszych odmian jest Malling Centenary. Sadzonki tej odmiany typu Tray plants trzeba zamawiać z ponad rocznym wyprzedzeniem.

Największą popularnością cieszą się sadzonki Frigo, mniej osób sadzi świeże kopane. W Niemczech bardzo dobrze sprzedają się sadzonki wielokoronowe. Latem doniczkowane czterotygodniowe sadzonki plug plant też zyskują na popularności, wielu plantatorów decyduje się na zakup takiego rodzaju sadzonek.

Jakie jest zainteresowanie sadzonkami BIO?

W Polsce plantatorzy kupują sadzonki konwencjonalne na bio plantacje. W Niemczech sprzedajemy duże ilości sadzonek BIO, zainteresowanie nimi jest wysokie. Producenci w pierwszej kolejności wybierają sadzonki biologiczne z certyfikatem, natomiast gdy ich zabraknie na rynku, proszą o pozwolenie na użycie w swoim gospodarstwie sadzonek konwencjonalnych. Rynek upraw ekologicznych jest stabilny na Zachodzie Europy. Dobrze rozwija się produkcja ekologicznych truskawek w Holandii, Belgii, Francji, Niemczech.

Dziękuję za rozmowę!

 

Środki do produkcji truskawek - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI