
Praca w sadzie to również zabiegi wykonywane „na wysokości” szczególnie w sadach w których korony drzew są prowadzone do wysokości 3–3,5 m czy nawet do 5 m. Stąd też do zbioru owoców, zimowego cięcia drzew, cięcia prześwietlającego wykonywanego latem jak i zakładania, zwijania i rozwijania sieci przeciwgradowych i przeciwdeszczowych niezbędne są ku temu specjalne urządzenia.
Oprócz sanek jak i drabin z podpórką bardziej praktyczne są platformy podnoszące komfort pracy oraz zapewniające bezpieczeństwo pracowników. Producenci owoców mają do wyboru platformy ciągnione lub samobieżne. Jedne jak i drugie są dostępne w ofercie zarówno zagranicznych jak i krajowych producentów. Wśród nich znajdują się takie firmy jak: BerMarTec, Felimpex, FMR Lisicki, MCMS Warka, ZP-U Wiesław Królik, Rewera, Rosatello, Ditta Seria.
Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach
W wielu sadach można spotkać agregowane z ciągnikiem platformy wykonane przez rolników jako przeróbka przyczep rolniczych. Jednakże na rynku dostępne są także platformy profesjonalne produkowane przez firmy wyspecjalizowane w produkcji sprzętu sadowniczego. Propozycją dla gospodarstw z drzewostanem o wysokości do 3,2 m są dwuosiowe platformy o stałej wysokości podestu roboczego. Są one wyposażone w składane podesty robocze oraz barierki. Na platformach tych na których pracują dwie osoby umieszczana jest jedna skrzyniopaleta. Załadunek oraz rozładunek skrzyniopalety następuje za pomocą wózka widłowego. Platformy takie można łączyć po kilka sztuk wraz z wózkami transportującymi palety tworząc zestawy o długości nawet do 20 m. Producentem dwuosiowych platform o stałej wysokości podestu roboczego jest firma Wiesław Królik.
Do sadów o wyższym drzewostanie (pow. 3,5 m) proponowane są platformy hydrauliczne, które oferują możliwość podnoszenia podestu na ustaloną wysokość. W konstrukcjach tych z ramą zintegrowany jest układ podnoszenia podestu głównego wyposażonego w wysuwane podesty boczne. Wysuwane podesty boczne z zabezpieczeniem pozwalają pracować w sadach o różnych szerokościach międzyrzędzi. Zarówno one jak i podest główny mają antypoślizgową podłogę oraz podstawy zabezpieczające skrzyniopalety przed przesunięciem podczas pracy oraz transportu. Układ podnoszenia podestu jest zasilany z hydrauliki ciągnika. Sterowanie podnoszeniem – opuszczaniem podestu może odbywać się z kabiny ciągnika za pomocą rozdzielacza umieszczonego w traktorze lub też na samej platformie za pomocą sterownika. To drugie rozwiązanie jest najczęściej opcjonalnym wyposażeniem.
Na rynku dostępne są platformy hydrauliczne oferowane w trzech wersjach. Jedną z nich są maszyny na jednoosiowym podwoziu. Są one tańsze w porównaniu do maszyn z innym rodzajem osi i bardziej zwrotne. Jednakże praca takich platform na nierównym terenie jest mniej komfortowa dla znajdujących się na niech pracowników.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,72 -0,03%
GBP
5,34 -0,33%
USD
4,35 -0,57%
ON
7,01 -9 gr
LPG
3,16 -2 gr