Platformy sadownicze, drabiny – które wybrać do cięcia sadu?

Autor: www.sadyogrody.pl 20 stycznia 2021 08:20

Platformy sadownicze, drabiny – które wybrać do cięcia sadu? Platformy sadownicze, drabiny – które wybrać do cięcia sadu?/ fot. shutterstock

W gospodarstwach sadowniczych przy zimowym cięciu sadu wykorzystuje się platformy, nowoczesne drabiny z płozami, drabiny z podpórką oraz sanki sadownicze. Które z tych rozwiązań będzie najlepszym rozwiązaniem?

Z których rozwiązań sadowniczych przycinać górne partie drzew? Przygotowaliśmy krótkie porównanie dostępnych na rynku urządzeń.

Platforma samobieżna

To bez wątpienia rozwiązanie bardzo wygodne. Zwykle maszyna ta ma możliwość automatycznego prowadzenia, dzięki czemu nie trzeba angażować jednej osoby tylko do sterowania maszyną. Możliwe jest również podłączenie kompresora i cięcie z użyciem sekatorów pneumatycznych.

Wadą są oczywiście koszty. Platforma samobieżna kosztuje dużo, a ponadto do jazdy wymaga energii, zwykle w postaci oleju napędowego. W nielicznych przypadkach jest to energia elektryczna, potrzebna do naładowania akumulatorów. Tańszym rozwiązaniem może być zakup używanej platformy ale  koszty nadal wyniosą nas kilka tysięcy złotych.

Platforma ciągnikowa

Platforma ciągnikowa jest rozwiązaniem nieco mniej wygodnym od samobieżnej, za to kilkakrotnie tańszym w zakupie. Pozwala na niemal tak samo wygodną pracę, jednak konieczne jest użycie ciągnika (lub innego pojazdu który będzie ją ciągnął). Problemy sprawia sterowanie. Układy zdalnego sterowania są dość kosztowne w stosunku do wartości samej platformy (choć koszt platformy ciągnikowej + automatycznego sterowania do ciągnika to i tak kilkakrotnie niższa kwota niż platforma samobieżna).

Sadownicy radzą sobie przez instalację mechanicznego połączenia kierownicy ciągnika z dodatkową kierownicą na platformie, rozwiązując problem kierowania. Kwestię włączania napędu (jazdy do przodu i zatrzymania) niektórzy producenci platform rozwiązali przez użycie silników hydraulicznych, które podłączone do WOM ciągnika z przełożeniem WOM-u zależnego pozwalają na sterowanie jazda – stop bezpośrednio z platformy. Dzięki tym rozwiązaniom nie jest konieczne zaangażowanie jednej osoby do kierowania powolutku jadącym ciągnikiem.

Przy platformie ciągnikowej również możliwe jest użycie kompresora i sekatorów pneumatycznych. Wadą jest dodatkowy koszt pracy w postaci zużycia paliwa przez ciągnik.

Drabiny z płozami

Interesującym rozwiązaniem są drabiny z płozami. Nie musimy ich przestawiać (co powoduje stratę czasu), a jedynie przeciągamy ją wzdłuż rzędu drzew. Niewielka masa powoduje, że do tej czynności nie potrzeba wiele wysiłku.

Wadą w stosunku do platform jest konieczność każdorazowego wchodzenia i schodzenia z drabiny. Ponadto maksymalna wysokość robocza obecnie oferowanych drabinek tego typu wynosi 140 cm, więc cięcie wysoko prowadzonych drzew (ponad 3,5 m) może powodować problemy z przycinaniem najwyżej położonych pędów.

Sanki sadownicze

Sanki są dobrze znane i powszechnie używane przy zbiorach. Oferowane obecnie na rynku sanki występują w różnych wysokościach, z nadstawkami lub bez. Sanki mogą być wystarczające raczej tylko przy cięciu niższych drzew (do 3,0 m) z użyciem dłuższych sekatorów. Sanki mogą też stanowić uzupełnienie cięcia z ziemi – dzięki czemu mniejszą część pracy wykonujemy z platformy, zwiększając tym samym prędkość przejazdu i ograniczając zużycie paliwa.

Drabiny z podpórką

W sprzedaży dostepne są drabiny tradycyjne, wykonane z drewna lub aluminiowe. Występują w wersjach wyższych niż drabiny z płozami, jednak każdorazowo wymagają przestawiania oraz składania i rozkładania podpórki, co znacznie obniża wydajność pracy.

 Chcesz kupić narzędzia lub urządzenia do produkcji ogrodniczej? Sprawdź ofertę na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI