Plaga myszy na Opolszczyźnie – rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

$data.author.description Autor: farmer.pl 12 sierpnia 2020 12:42

Plaga myszy na Opolszczyźnie – rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej Myszy zjadają plony; opolscy rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej/ fot. Farmer

Kolejne samorządy lokalne i organizacje rolnicze z Opolszczyzny apelują o pomoc w związku z plagą myszy na polach. Domagają się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w regionie - informuje Farmer.

Straty w plonach w gminach dotkniętych plaga gryzoni sięgają nawet 70 procent! Tymczasem, zdaniem rolników i samorządowców, centralne władze i instytucje lekceważą problem i nic nie zrobiły, by mu przeciwdziałać - informuje Nowa Trybuna Opolska.

Pod koniec czerwca z apelem do premiera i ministra rolnictwa o ogłoszenie na jej terenie stanu klęski żywiołowej wystąpiła Rada Gminy Głogówek. W ślad z nimi z podobnym apelem wyszło porozumienie organizacji rolniczych, działających w woj. opolskim, w tym m.in. Związek Śląskich Rolników. Teraz dołączyła do tego grona Rada Powiatu Prudnickiego.

Jak mówi cytowany w NTO Bernard Dembczak, prezes Związku Śląskich Rolników, nikt dotąd nie przejął się lokalnymi problemami rolników z gryzoniami, tymczasem myszy stały się prawdziwa plagą, która wciąż się rozprzestrzenia i obecnie dociera do województw śląskiego i małopolskiego. W okolicach Głogówka wielu rolników zbiera dziś po pół tony pszenicy z hektara, chociaż powinni zbierać 7 – 8 ton.

Czytaj więcej w serwisie farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI