PIORiN: Mszyca głogowo-marchwiana pojawiła się na owocach dyni we Włoszechwww.sadyogrody.pl/PIORiN - 03 lutego 2020 14:17


We Włoszech (na południu kontynentalnej części kraju oraz na Sycylii) stwierdzono żerowanie D. crataegi na owocach dyni, zarówno w uprawie jak i podczas składowania. Rozwój szkodnika w magazynach możliwy był nie tylko na przechowywanych owocach zainfekowanych podczas uprawy, lecz porażane były także owoce bezpośrednio w trakcie ich przechowywania - informuje PIORiN w raporcie nt. zagrożeń fitosanitarnych.

W największym stopniu zasiedlana przez szkodnika była dynia olbrzymia, a rzadziej dynia piżmowa i dynia zwyczajna. Na owocach dyni często obserwowano liczne występowania osobników dorosłych i nimf mszyc, co czyniło te owoce niezdatnymi do sprzedaży, o ile nie usunięto z nich szkodników w sposób mechaniczny (oczyszczenie). Ponadto porażone owoce były bardziej podatne na infekcję przez grzyby patogeniczne i saprobiontyczne, które przyczyniały się do ich gnicia - podaje PIORiN.

Mszyca głogowo-marchwiana (Diaspis crataegi) występuje w Europie, Azji Środkowej, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Notowana jest także w Polsce. W krajach Unii Europejskiej gatunek ten nie podlega obowiązkowi zwalczania. Jest to gatunek różnodomny, który migruje z głogu, zarówno dwuszyjkowego (Crataegus oxyacantha) jak i jednoszyjkowego (Crataegus monogyna), na różne rośliny baldaszkowe, głównie marchew, a ponadto na koper ogrodowy, seler zwyczajny  i pietruszkę zwyczajną.