Piętnówka kapustnica już na plantacjach kapusty

Autor: www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2020 10:26

Piętnówka kapustnica już na plantacjach kapusty W uprawach kapusty pojawia się pierwsze pokolenie piętnówki kapustnicy/ fot. shutterstock

W uprawach kapusty pojawia się piętnówka kapustnica. Samice składają jaja w złożach na dolnej stronie liści rośliny. Pierwsze pokolenie wyrządza szkody w czerwcu i lipcu.

Pierwsze pokolenie piętnówki kapustnicy wyrządza szkody w czerwcu i lipcu.

Wylęgłe gąsienice żerują na spodniej stronie zewnętrznych liści kapusty. Wgryzają miękisz. Starsze gąsienice tego szkodnika z kolei rozchodzą się na sąsiednie rośliny i wygryzają okrągłe otwory, pozostawiając brzegi i nerwy liści. Wgryzają się także do główek kapusty i żerują w ich wnętrzu zanieczyszczając je  odchodami, co prowadzi do gnicia roślin na plantacji.

Gąsienice piętnówki mogą uszkadzać kapustę we wszystkich fazach rozwojowych począwszy od fazy rozwiniętego pierwszego liścia właściwego do fazy, gdy główki osiągają typowa wielkość dla danej odmiany.

Pierwsze obserwacje należało przeprowadzić w maju. W stwierdzeniu obecności piętnówki pomocne są pułapki feromonowe np. typu kubełkowego (umieszcza się  2 pułapki na hektar). 

Ochronę rozpoczynamy po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości, czyli stwierdzeniu 4 - 5 gąsienic na 50 roślinach. Oprysk najlepiej wykonać w okresie masowego wylęgania się gąsienic, przed ich wgryzieniem się do wnętrza główek kapusty, zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin warzywnych.

Motyle letniego pokolenia piętnówki kapustnicy pojawiają się w lipcu i sierpniu, gąsienice żerują w uprawach kapusty w sierpniu i we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI