×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

pH gleby a choroby skórki ziemniaka

Autor: farmer.pl 14 czerwca 2021 09:50

pH gleby a choroby skórki ziemniaka Od uregulowania pH gleby powinno się zaczynać uprawę każdej rośliny. Dotyczy to także ziemniaka/ fot. pixabay

Przy uprawie ziemniaka pH gleby ma znaczenie. Wpływa bowiem na podatność na choroby - podaje farmer.pl.

Od uregulowania pH gleby powinno się zaczynać uprawę każdej rośliny. Dotyczy to także ziemniaka, ponieważ odczyn gleby decyduje o jej właściwościach – fizycznych (struktura), chemicznych (dostępność pierwiastków) i biologicznych (aktywność mikroorganizmów). W skrócie ma on wpływ na życie gleby i rozwój rośliny uprawnej, w tym również ziemniaka. Powszechna opinia głosi, że ziemniak jest tą rośliną, która toleruje gleby kwaśne. Nie do końca zgadzają się z tym praktycy, którzy np. w mediach społecznościowych informują, że zdecydowanie wyższe plony uzyskuje się na stanowiskach o uregulowanym pH.

Istnieje również powszechne przekonanie, że gleba pod tę uprawę nie wymaga wapnowania, bo jak już wyżej wspomniano, roślina ta znosi kwaśny odczyn. Można się z tym stwierdzeniem częściowo zgodzić, ponieważ korzenie ziemniaka nie zakwaszają ryzosfery (czyli strefy przykorzeniowej roślin) i przy wyższym odczynie występują trudności w pobieraniu mikroskładników (przede wszystkim manganu). Ziemniak jest najbardziej plenny, gdy odczyn gleby jest lekko kwaśny – pH ok. 6,0.

Jakie stanowisko pod ziemniak?

Co prawda gatunek ten uprawiany jest często na słabych stanowiskach, nawet na bardzo lekkich glebach piaszczystych, ale ze względu na fakt, że uprawa ziemniaka jest coraz bardziej specjalistyczna, to się zmienia i wybierane są te „lepsze kawałki”. Książkowo najlepiej, aby gleba była utrzymana w dobrej kulturze i zdolna do oddawania nadmiaru wody (tzw. optymalne warunki wodno-powietrzne), bo taki stan umożliwia rozwój sytemu korzeniowego i zmniejsza podatność właśnie na czynniki chorobotwórcze.

Parch zwyczajny a odczyn

Zabieg wapnowania, czyli podniesienia odczynu gleby, powinno się wykonywać co najmniej dwa lata przed wysadzeniem, ponieważ roślina ta źle reaguje na tzw. świeże wapnowanie. Wówczas może pojawić się problem z chorobami skórki ziemniaka, jaką niewątpliwie jest parch. 

Więcej w serwisie farmer.pl

Środki do produkcji - bogata oferta na www.gieldarolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI