Na początku tego roku niemieccy rolnicy musieli wydać o dobre 16 procent więcej na herbicydy. Pestycydy (herbicydy, fungicydy, insektycydy) podrożały w Niemczech o 11 procent w ciągu ostatniego roku. Wynika tak z danych opublikowanych w niemieckim portalu agrarheute.com. Drogo jest nie tylko w Europie, ale też i w innych częściach świata, na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Ceny pestycydów rekordowo wysokie

Jednym z powodów jest to, że duża część najważniejszych na świecie substancji czynnych np. glifosatu czy glufosynatu, produkowanych jest w Chinach. Z powodu pandemii koronawirusa utrudniony jest ich eksport. Analitycy wskazują na nadal trwające pandemiczne zakłócenia w produkcji, niedobory siły roboczej, gwałtownie rosnące koszty wysyłki, opóźnienia w dostawach i rosnące koszty produkcji.

Wiele wskazuje na to, że braki i związane z nim skoki cen glifosatu utrzymają się w 2022 roku. Ale nie tylko ta popularna substancja jest droższa. Również inne podrożały, nie tylko herbicydowe, ale również na których opierają się fungicydy i insektycydy.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl