PE: System zatwierdzania pestycydów musi być bardziej przejrzysty

Autor: www.euractiv.pl 03 października 2018 09:36

PE: System zatwierdzania pestycydów musi być bardziej przejrzysty fot.shutterstock.com

- System zatwierdzania pestycydów musi cechować się większą przejrzystością - czytamy w specjalnym oświadczeniu PE.

Serwis Euractiv informuje, że po ponownym zatwierdzeniu w listopadzie 2017 r. na okres kolejnych pięciu lat glifosat znalazł się w centrum zaciętej debaty naukowej między przedstawicielami stowarzyszeń, politykami i agencjami opieki zdrowotnej. W wyniku owej debaty Parlament Europejski powołał specjalną komisję, która ma rzucić światło na proces zatwierdzania pestycydów.

Po siedmiu miesiącach pracy dwaj sprawozdawcy: Norbert Lins (EPL) i Bart Staes (Zieloni) przedstawili w czwartek (20 września) swój raport. Proponują w nim kilka rozwiązań w celu ulepszenia procesu, w szczególności w kwestii jego przejrzystości.

Jak pisze Euractiv, wszystkie badania prowadzone przez przemysł mają być opisane w specjalnej dokumentacji i będą musiały być upublicznione, a ich ustalenia przedstawione w formie nadającej się do wykorzystania. Pozwoli to na ich przegląd przez wszystkie zainteresowane strony.

Kolejna propozycja dotyczy tego, że Komisja Europejska powinna wybrać sprawozdawcę z państwa członkowskiego odpowiedzialnego za substancję czynną, natomiast nie miała już z tym związku sama branża. W przypadku glifosatu ocenę substancji czynnej przedstawiły Niemcy i Słowacja, które mają związek z jego produkcją.

Natomiast ponowne oceny, wydawane w celu przedłużenia zatwierdzenia, należy przypisać innym państwom członkowskim. Eurodeputowani opowiadają się również za ściślejszym monitorowaniem dopuszczalnych do zastosowania dawek substancji czynnej, na które narażone są ludność i środowisko, a także toksycznych skutków wynikających z ich stosowania.

W raporcie wezwano również KE do ograniczenia stosowania procedury danych potwierdzających, która pozwala branżom na umieszczanie i utrzymywanie swoich produktów na rynku, ale z obowiązkiem przekazywania władzom dodatkowych danych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI