Parch przechowalniczy, szara pleśń. Czym nas zaskoczy sezon 2021/22? (video)AGT / www.sadyogrody.pl - 16 listopada 2021 21:03


- W tym sezonie może pojawić się problem z parchem przechowalniczym, ponieważ mieliśmy ogniska choroby już w sadach. Owoce z takich kwater częściowo trafiły też do chłodni, przez co będą idealnym źródłem infekcji. Ponadto szara pleśń zapewne będzie stanowiła problem - mówi serwisowi sadyogrody.pl  Mateusz Nowacki z firmy Agrofresh.Najwięcej problemów w tym sezonie powodowały liczne opady, często podtopienia sadów. Często system korzeniowy był zalany dlatego jesienią warto napowietrzyć ziemię w kwaterach, gdzie woda stała. Był to również jeden z trudniejszych sezonów jeśli chodzi o ochronę przed parchem - mówi Mateusz Nowacki z firmy AgroFresh.

Jak nawozić sad po zbiorach żeby nie zbankrutować? (video)

Dodaje, że pod koniec zbiorów można było zaobserwować, że nie wszyscy sadownicy sobie poradzili z ochroną w okresie okołokwitnieniowym.

Czym może nas zaskoczyć sezon przechowalniczy? 

Nie wiadomo jak sadownicy rozłożą system sprzedaży bo to też jest bardzo istotne. - Myślę, że podobnie jak w zeszłym sezonie, może pojawić się problem z parchem przechowalniczym, ponieważ mieliśmy ogniska choroby już w sadach. Owoce z takich kwater częściowo trafiły też do chłodni przez co będą idealnym źródłem infekcji w komorach chłodniczych. Ponadto szara pleśń zapewne będzie stanowiła problem - przyznaje Mateusz Nowacki. 

Więcej w materiale wideo!

{youtube;MxIWRTW6CYE}

Jak przygotować sad do przezimowania? Porady i wskazówki (video)