Parch jabłoni - zagrożenie wciąż duże

Autor: www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2022 15:30

Parch jabłoni - zagrożenie wciąż duże Parch jabłoni - jaka aktualna sytuacja w sadach?/ fot. materiały redakcji

Na początku czerwca zakończyły się wysiewy zarodników workowych i infekcje pierwotne parcha jabłoni. Jak wygląda sytuacja w sadach dobrze i średnio chronionych?

Parch jabłoni - jaka sytuacja w sadach?

W sadach dobrze zabezpieczonych, sytuacja jest dobra. Niemniej jednak  trzeba kontynuować lustracje pod względem parcha. Na ten okres zaleca się prowadzić ochronę zapobiegawczą z użyciem preparatów na bazie kaptanu.

Natomiast w kwaterach sadu, w których stwierdza się porażenie na poziomie średnim, można jeszcze ratować zawiązki wykonując 1-2 zabiegi z użyciem środków IBE, a następnie opryski zapobiegawcze.

Do ochrony zapobiegawczej używamy przede wszystkim kaptanu. Gdy widać plamy parcha - ditianon. Preparaty na bazie tej substancji lepiej chronią zawiązki. Należy je stosować tylko przy spodziewanych większych opadach.

Trudna sytuacja jest w sadach, gdzie z różnych względów ograniczano ochronę. Widać objawy V. inaequalis, a będzie jeszcze większe zagrożenie, ponieważ dojdą plamy z porażenia z ostatnich najsilniejszych wysiewów i infekcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI