Parch jabłoni - zabiegi zapobiegawcze miedzią

Autor: www.sadyogrody.pl 07 kwietnia 2022 11:32

Parch jabłoni - zabiegi zapobiegawcze miedzią Ruszył sezon ochrony sadów przed parchem jabłoni/ fot. sadyogrody

Druga połowa tygodnia przyniosła stabilizację w pogodzie. Sadownicy ruszyli z zabiegami przeciwko parchowi jabłoni.

Rozpoczął się kolejny sezon ochrony sadów jabłoniowych przed parchem jabłoni. Pod koniec marca spotkaliśmy się z pierwszymi zaleceniami odnośnie konieczności ochrony zapobiegawczej miedzią. Jednak zdecydowana większość sadowników wstrzymała się z zabiegami ze względu na ochłodzenie i zapowiadane opady śniegu. Niskie temperatury spowolniły rozwój pąków jabłoni.

Oprysk zapobiegawczy miedzią przeciwko parchowi jabłoni

Dziś (07.04) sadownicy wkorzystując sprzyjająca pogodę ruszyli z zabiegami miedziowymi przeciwko parchowi. Pod koniec tygodnia pogoda znów ma ulec zmianie. Dlatego warto monitorować sytuację w pogodzie i poszukać 'okienka', które umożliwi skuteczne opryskiwanie sadu

Zabiegi zwalczające parcha jabłoni rozpoczynamy wraz z ukazywaniem się pierwszych zielonych części roślin.

Środkami miedziowymi zwykle wykonujemy 2-3 zabiegi, działają one nie tylko przeciwko parchowi, ale ograniczają też choroby bakteryjne, co ma szczególne znaczenie także w przypadku grusz. Miedź jest wystarczająco skuteczna w tym okresie. W sadach w których na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni kończono zabieg cięcia, warto zastosować wyższą dawkę preparatu, aby zabezpieczać również rany po cięciu.

 

Środki produkcji na GieldaRolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI