Rozpoczął się kolejny sezon ochrony sadów jabłoniowych przed parchem jabłoni. Pod koniec marca spotkaliśmy się z pierwszymi zaleceniami odnośnie konieczności ochrony zapobiegawczej miedzią. Jednak zdecydowana większość sadowników wstrzymała się z zabiegami ze względu na ochłodzenie i zapowiadane opady śniegu. Niskie temperatury spowolniły rozwój pąków jabłoni.

Oprysk zapobiegawczy miedzią przeciwko parchowi jabłoni

Dziś (07.04) sadownicy wkorzystując sprzyjająca pogodę ruszyli z zabiegami miedziowymi przeciwko parchowi. Pod koniec tygodnia pogoda znów ma ulec zmianie. Dlatego warto monitorować sytuację w pogodzie i poszukać 'okienka', które umożliwi skuteczne opryskiwanie sadu

Zabiegi zwalczające parcha jabłoni rozpoczynamy wraz z ukazywaniem się pierwszych zielonych części roślin.

Środkami miedziowymi zwykle wykonujemy 2-3 zabiegi, działają one nie tylko przeciwko parchowi, ale ograniczają też choroby bakteryjne, co ma szczególne znaczenie także w przypadku grusz. Miedź jest wystarczająco skuteczna w tym okresie. W sadach w których na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni kończono zabieg cięcia, warto zastosować wyższą dawkę preparatu, aby zabezpieczać również rany po cięciu.

 

Środki produkcji na GieldaRolna.pl.