Ostre załamanie pogody - deszcz, śnieg i zimno

Zabiegi miedziowe przeciwko parchowi jabłoni

Ostatnie dwa dni sprzyjają opryskom w sadach. To dobry czas na wykonanie zabiegów przeciwko parchowi jabłoni. Ochrona powinna być rozpoczęta wraz z ukazywaniem się pierwszych zielonych części roślin. Środkami miedziowymi zwykle wykonujemy 2-3 zabiegi, działają one nie tylko przeciwko parchowi, ale ograniczają też choroby bakteryjne, co ma szczególne znaczenie także w przypadku grusz. 

Parch jabłoni - czas na zabiegi miedzią

Oprysk siarką - tradycyjnie na mączniaka jabłoni

Sadownicy zabezpieczają rozwijające się liście także przed mączniakiem. Siarka zabezpiecza młode tkanki przed infekcjami zarodników konidialnych. Preparaty siarkowe najczęściej dodajemy do zabiegów przeciwko parchowi. 

Największe wysiewy mączniaka mają miejsce podczas suchej i ciepłej pogody. Siarkę cechuje bardzo słaba odporność na zmywanie (ok 5 mm opadu).

Przed nami ważny okres w ochronie grusz

- Za kilka dni wzrośnie presja Miodówki gruszowej oraz bakterii Pseudomonas. Dlatego, jeszcze przed świętami, konieczne jest wykonanie zabiegu w zależności od sytuacji w sadzie. Lustrując sady gruszowe w tym tygodniu, stwierdziliśmy średnią/dużą ilość jaj Miodówki, z których część jest uszkodzonych (olej/przymrozki), ale cześć ma się dobrze i po kilku ciepłych dniach, zaczną się wylęgać z nich larwy. Nie można przeoczyć tak ważnego momentu, bo wejdziemy w kwitnienie już z młodymi larwami....!!! - przekazał na swoim Fb profilu Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex.

Doradca zaleca dokładną lustrację pod kątem złożonych jaj miodówki. - Nawet w sadzie dobrze "zabielonym" można znaleźć jaja od spodu pędów, krótkopędów, a szczególnie gałęziach dolnego piętra (stołu). W przypadku stwierdzenia takiej sytuacji, konieczny jest zabieg olejowy, najlepiej dziś/jutro (w piątek deszcz) - Contigol albo Katanol w stężeniu 1,5%. W tej fazie preparat olejowy stosujemy solo. Wtedy zabieg miedziowy, po 3-4 dniach - podaje.

- Jeżeli presja miodówki jest niska, a dotychczasowe zabiegi, skutecznie zabezpieczyły przed złożeniem jaj, polecamy zabieg zapobiegawczy - dodaje.