Parch jabłoni: Kiedy koniec wysiewów zarodników?

Autor: www.sadyogrody.pl 02 czerwca 2022 12:38

Parch jabłoni: Kiedy koniec wysiewów zarodników? Parch jabłoni 2022 - jaka strategia ochrony sadu w czerwcu?/ fot. sadyogrody

Ostatni czas był dla sadowników dość intensywny i pracowity pod względem zabiegów przeciwko parchowi jabłoni - zarówno w przypadku zapobiegania, jak i interwencji.

Parch jabłoni - niższy potencjał infekcyjny

Parch jabłoni 2022 - jaka sytuacja w sadach?

Kończy się okres najintensywniejszych wysiewów zarodników workowych, co nie oznacza jednak zaprzestania ochrony. Dalsze zabiegi należy prowadzić w sposób zależny od aktualnej sytuacji w danym sadzie.

Brak plam parcha - jaka strategia ochrony?

W sadach w których nie zaobserwowano plam parcha na zawiązkach i liściach, można poluzować ochronę, ale nadal trzeba kontynuować lustracje pod względem parcha. 

W kwaterach bez plam można nieco zmniejszyć częstotliwość zabiegów zapobiegawczych z 3-5 dni do 5-7 dni. Mniejsza ilość wysiewanych zarodników zmniejsza presję infekcyjną i można przyjąć, że do 3 dni po zabiegu mamy 100 proc. zabezpieczenie na wypadek warunków do wystąpienia infekcji silnej, a do 5 dni - średniej. W przypadku takiej sytuacji, nie ma już konieczności wykonywania oprysków interwencyjnych. Na ten okres zaleca się stosować preparaty zawierające kaptan.

Widoczne plamy parcha - intensywna ochrona

W sadach z plamami parcha wciąż stosujemy intensywną ochronę zapobiegawczą, opryskując co 3-5 dni. W przypadku dużego zagrożenia, konieczne może być użycie preparatów interwencyjnych.

Do ochrony zapobiegawczej używamy przede wszystkim kaptanu. Gdy widać plamy parcha - ditianon. Preparaty na bazie tej substancji lepiej chronią zawiązki. Należy je stosować tylko przy spodziewanych większych opadach, trzeba też zachować ostrożność przy mieszaniu ich z nawozami, gdyż takie mieszanki mogą ordzawiać owoce niektórych odmian (np. Gala).

Przed spodziewanym opadem deszczu można też zastosować mieszaninę strobiluryn z preparatem kontaktowym, o ile dotychczas nie wykonano nimi 3 lub więcej oprysków. Strobiluryny chronią też drzewa przed mączniakiem jabłoni.

Mniej pozostałości środków ochrony w jabłkach

Produkując jabłka pod rynki -odbiorców wymagających mniej pozostałości środków ochrony roślin, należy ograniczyć ilość stosowanych substancji czynnych. Wówczas do  ochrony zaleca się stosować wyłącznie kaptan.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI