×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Parch jabłoni, choroby kory i drewna – ochrona po zbiorach

Autor: www.sadyogrody.pl 14 listopada 2021 14:08

Parch jabłoni, choroby kory i drewna – ochrona po zbiorach Jakie zabiegi wykonać po zbiorach jabłek?/ fot. sadyogrody

Jakie zabiegi powinniśmy wykonać po zbiorach? Podstawowym zabiegiem jest opryskanie opadających liści mocznikiem. W 2021 roku było dużo parcha, aby ograniczyć presję tej choroby na nowy sezon, należy podjąć odpowiednie kroki po zbiorach jabłek.

Podstawowym zabiegiem po zbiorach jabłek, jest opryskanie opadających liści mocznikiem. Stosujemy 5% roztwór z w dużej ilości cieczy roboczej. Oznacza to użycie 50 kg moczniku/ ha w 1000 l wody. Oprysk wykonujemy w czasie masowego opadania liści. Termin zabiegu dopasowujemy do terminu opadania liści na poszczególnych odmianach. Opryskanie wszystkich sadów w jednym terminie spowoduje słabszą skuteczność w kwaterach gdzie liście już opadły, oraz brak skuteczności tam, gdzie liście jeszcze są zielone (wówczas mocznik zadziała jako silna dawka azotu podana dolistnie).

Zwalczanie parcha po zbiorach

Oprysk mocznikiem warto wykonać nie tylko w sadach w których notowano problemy z parchem. Wynika to stąd, iż plamy parcha zawsze są obecne w sadzie pod koniec sezonu, tylko podczas pobieżnej lustracji w kwaterach z małą ich liczbą rzadko kiedy je znajdujemy. Gdybyśmy zebrali z drzew wszystkie liście i każdy dokładnie obejrzeli, z pewnością okazałoby się iż nawet w dobrze chronionym sadzie plamy parcha występują na liściach. Każda taka plama tworzy miliony zarodników które wysieją się w kolejnym sezonie – dlatego mocznikiem powinien zostać opryskany każdy sad.

Choroby kory i drewna

Kolejną kwestią wymagającą uwagi w ochronie pozbiorczej są choroby kory i drewna: zgorzele i zrakowacenia. Infekcje mogą następować przez ślady po opadłych liściach, stąd też w kwaterach o wyższej presji (dużo zrakowaceń) oraz odmian bardziej wrażliwych (Gala) powinniśmy zadbać o zabezpieczenie drzew. 

Walka z chorobami kory i drewna jest niezwykle trudna i pojedyncze zabiegi zdecydowanie nie wystarczą do kontrolowania zagrożenia w kwaterach odmian wrażliwych. Skuteczna walka wymaga wykonania szeregu różnych zabiegów.

Czasem do ochrony pozbiorczej przed chorobami kory i drewna stosowane są produkty miedziowe, jednak ich skuteczność w ograniczaniu tych chorób jest niska.

Należy na bieżąco monitorować zdrowotność drzew w kwaterze i najbardziej zaatakowane drzewa usuwać, a niewielkie rany czyścic i zabezpieczać.

Nawożenie dolistne po zbiorach

Poza kwestiami ochrony pojawia się kwestia nawożenia dolistnego sadów po zbiorach owoców. Wykonywanie takich zabiegów jest zasadne gdy liście są jeszcze zielone. Z powyższych powodów dodawanie nawozów dolistnych do roztworu moczniku mija się z celem, (choć niektóre źródła podają iż cynk pobierany jest też przez korę drzew). Można je natomiast wykonać w sadach gdzie jeszcze znaczna część liści pozostaje zielona. Wówczas z pewnością warto będzie podać składniki, których niedobory stwierdzamy na podstawie obserwacji z sezonu, lub analizy liści. Schematyczne podawanie nawozów bez względu na faktyczny stan zaopatrzenia roślin wydaje się mało zasadnym, niepotrzebnym kosztem, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji na rynku nawozów.

Środki do produkcji na GiełdaRolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI