Parch jabłoni - aktualna sytuacja w sadach

Autor: www.sadyogrody.pl 06 maja 2022 15:08

Parch jabłoni - aktualna sytuacja w sadach Możliwe silne infekcje parcha - jak chronić sady?/ fot. shutterstock

Zapowiadane na koniec tygodnia opady deszczu w połączeniu z dużym zapasem niewysianych zarodników workowych, stwarzają wysokie zagrożenie ze strony parcha jabłoni.

W ochronie sadu przed parchem jabłoni najskuteczniejsze efekty dają zabiegi zapobiegawcze. Trzeba je zaplanować możliwie najkrócej przez spodziewanym opadem.

Parch jabłoni - zabiegi zapobiegawcze 

W programach ochrony nastawionych na ograniczoną liczbę pozostałości pestycydów sad można zabezpieczyć stosując kaptan. Niestety fungicydy oparte na tej substancji nie są zbyt odporne na zmycie (skuteczność zostaje utrzymana do 10 mm opadu).  W standardowych programach ochrony stosuje się ditianon, który jest bardziej odporny na zmycie (ok 15 mm). Standardowa dawka to 0,5 kg (w normalnych warunkach nie ma sensu jej podwyższać), natomiast zwiększenie do 0,75 kg spowoduje nieco wyższą odporność na zmywanie ( do 20 mm). 

Planując zabieg zapobiegawczy na podstawie prognoz można przewidzieć w pewnym stopniu także siłę infekcji.  W przypadku gdy prognozy wskazują na długotrwałe zwilżenie liści, szczególnie przy wyższych temperaturach, należy spodziewać się silniejszego zakażenia. Wówczas w standardowych programach ochrony warto do zabiegu zapobiegawczego dodać  środki zawierające fosforyny.

Parch i mączniak jabłoni - jaka sytuacja w sadzie?

Przed silną infekcją sad można zabezpieczyć wykonując oprysk preparatem na bazie ditianonu w połączeniu z fungicydem z grupy SDHI.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI