Parch i mączniak - weekend pod znakiem zabiegów w sadach

Autor: www.sadyogrody.pl 01 maja 2021 11:57

Parch i mączniak - weekend pod znakiem zabiegów w sadach W weekend można się spodziewać wystąpienia silnych infekcji ze strony parcha/ fot. sadyogrody

Połowa ostatniego tygodnia kwietnia upłynęła pod znakiem poprawy pogody. Ocieplenie plus opady deszczu stanowią potencjał do rozwoju pierwszych znaczących infekcji parcha jabłoni.

  • Przy najbliższym deszczu dojdzie do wysiewu zarodników – infekcji pierwotnych i tym samym dużego ryzyka porażenia parchem
  • Od początku fazy zielonego pąka w sadach prowadzona jest ochrona zapobiegawcza przeciwko mączniakowi jabłoni

Aby doszło do infekcji pierwotnych ważne jest osiągnięcie dojrzałości zarodników do wysiewu, przyrost tkanki zielonej, podatnej na porażenie oraz warunki pogodowe, czyli wilgotność z opadów deszczu oraz temperatura powietrza (optymalna 15 stopni C).

Czytaj także: Parch jabłoni – jaka sytuacja w sadach?

We wcześniejszym okresie wegetacji, czyli do fazy zielonego pąka zwykle nie dochodzi do silnych wysiewów zarodników workowych. W tym okresie temperatura jest zwykle znacznie niższa od optymalnej dla rozwoju choroby, szczególnie w nocy.

Doradcy wskazują, że obecnie można się spodziewać wystąpienia bardzo silnych infekcji ze strony parcha. Ocieplenie oraz opady deszczu, w tym ochrona przymrozkowa poprzez deszczowanie, przyspieszyły dojrzewanie otoczni parcha. Przed silnymi infekcjami należy wykonać zabieg na krótko przed deszczem (najlepiej 1–2 dni), aby osiągnąć najlepsze rezultaty.  Dostępnych jest kilka możliwości ochrony: oprysk samym ditianonem lub  w mieszance z fosforynami, bądź zabieg zapobiegawczy ditianonem w połączeniu z fungicydem z grupy SDHI -  w tym  przypadku być może nie będzie konieczne wykonanie oprysku poinfekcyjnego.

Weekend majowy z opadami deszczu może zmienić sytuację w sadach. Od warunków pogodowych będzie zależeć skala infekcji.

Ochrona przeciwko mączniakowi jabłoni

Od początku fazy zielonego pąka prowadzona jest ochrona zapobiegawcza przeciwko mączniakowi jabłoni, zwłaszcza w sadach z silną presją choroby. W kwaterach z niską presją mączniaka we wczesnej fazie zielonego pąka sadownicy wykonują zabiegi zapobiegawcze w oparciu o preparaty siarkowe (3-5 kg/ha). 

mączniak na odmianie Idared fot. sadyogrody.pl

Uzupełnieniem skutecznej walki z mączniakiem jabłoni jest wycinanie i usuwanie z sadu porażonych pędów. Takie zabiegi bez zastanowienia należy wykonywać we wszystkich młodych sadach kilkakrotnie w trakcie sezonu.

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI