Owócówka jabłkóweczka – zwójka, ale jednak trochę inna

Autor: Artykuł UPL Polska 30 lipca 2021 16:03

Owócówka jabłkóweczka – zwójka, ale jednak trochę inna Typowe uszkodzenia po żeorwaniu owocówki jabłkóweczki - owoce nie nadają się do handlu./UPL Polska

Okres lata to czas gdy nieco mniejsze problemy sprawiają nam choroby pochodzenia grzybowego, w przeciwieństwie do szkodników, w szczególności szkodliwych motyli które mogą stanowić zagrożenie.

Owocówka jabłkóweczka jest specyficznym przedstawicielem rodziny zwójkowatych, gdyż po wylęgu, młoda larwa poszukuje do żerowania owocu i w szybkim czasie próbuje dostać się do jego wnętrza. Tworzy korytarze które uszkadzając owoc, oraz utrudniają zwalczanie schowanych w ten sposób larw. W warunkach naszego kraju występują dwa pokolenia tego szkodnika, nadal większe znaczenie i potencjalne szkody mogą wyrządzić owocówki z pierwszej części sezonu, jednak coraz cieplejsze okresy wiosny, lata i wczesnej jesieni stwarzają od kilku lat również wysokie zagrożenie drugiego pokolenia tego szkodnika. Warto zaznaczyć, że zagrożone uszkodzeniami przez owocówkę jabłkóweczkę są zarówno jabłonie jak i grusze.

Najskuteczniejsza ochrona przed owocówką jabłkóweczką bazuje na monitoringu, na podstawie odłowu motyli w pułapki feromonowe oraz prognozowaniu pojawienia się larw w oparciu o warunki pogodowe. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że odpowiednio dobrany termin na zabieg może być czasami bardziej istotny niż wybór preparatu do ochrony.

Aktualnie w polskich sadach praktycznie zakończył się rozciągnięty lot owocówki jabłkóweczki, zabiegi wykonane precyzyjnie w czerwcu przyniosły efekty. W wielu sadach konwencjonalnych, zgodnie z naszymi rekomendacjami zastosowany został typowy preparat chemiczny, a po około 2 tygodniach biologiczny preparat bazujący na granulowirusie owocówki – Carpovirusine Super SC. W sadach ekologicznych oraz w produkcji na tzw. Zero pozostałości cała ochrona prowadzona była w oparciu o Carpovirusine Super SC lub technologii dezorientacji samców + Carpovirusine Super SC dla uzyskania pełnej skuteczności. W przypadku drugiego pokolenia tego szkodnika, w każdym przypadku jesteśmy w stanie bazować tylko Carpovirusine Super SC i uzyskać pełną skuteczność. Zabieg wykonujemy na początku wylęgu larw, w zależności od presji szkodnika i długości lotu najprawdopodobniej należy wykonać 2 zabieg w odstępach około 10 dni.

Carpovirusine Super SC jest biologicznym, owadobójczym środkiem przeciwko owocówce jabłkóweczce. Składnikiem preparatu jest granulowirus CpGV, selektywnie szkodliwy jedynie dla owocówki jabłkóweczki. Carpovirusine Super SC jest ważnym punktem technologii ProNutiva, a w sadach wdrożeniowych wykazuje skuteczność na poziomie chemicznych insektycydów. Preparat działa na szkodnika kontaktowo, żołądkowo. W sadach, w których produkt stosowany jest od 2-3 sezonów istotnie wzrasta liczba owadów pożytecznych, a pojawiające się w znacznie mniejszym stopniu motyle owocówki są już zakażone i stanowią mniejsze zagrożenie. Carpovirusine Super SC nie generuje pozostałości, karencja wynosi 1 dzień, tak więc preparat podobnie jaka cała technologia ProNutiva znakomicie wpisuje się w coraz wyższe wymagania rynkowe dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności. Dawka preparatu wynosi 1 l/ha.

Zwójkówki liściowe

Kilkanaście gatunków przedstawicieli rodziny zwójkowatych może występować w naszych sadach, porażając różne uprawy owoców. Poza owocówkami penetrującymi wnętrze owocu, pozostałe gąsienice żerują na liściach oraz uszkadzają powierzchnię skórki owocu. Do najgroźniejszych gatunków występujących w sadach jabłoniowych i gruszowych należy: zwójka siatkóweczka oraz zwójka bukóweczka. W przypadku wyższej presji w regionie, sąsiedztwie niechronionych plantacji problemem może być również zwójka różoweczka (1 pokolenie, problem tylko wczesną wiosną) oraz wydłubka oczateczka.

Zwójki liściowe są zagrożeniem latem./UPL Polska

Zarówno wiosną jak i latem, do skutecznej ochrony przeciwko zwójkom liściowym warto wybrać produkowany w USA preparat Xentari, bazujący na specjalnie wyselekcjonowanych podgatunkach i szczepach Bacillus thuringiensis. Środek zawiera w swoim składzie toksyny białkowe oraz zarodniki przetrwalnikowe tego mikroorganizmu. XenTari bazuje na Bacillus thuringiensis podgatunek aizawaii, szczep ABTS-1857 który wyróżnia się odpowiednio dobranymi toksynami białkowymi, z czego ponad połowa to rzadko spotykana w innych rozwiązaniach Cry1Ab, bardzo skuteczna przeciwko szkodnikom sadowniczym takim jak grupa zwójkówek. Zalecana dawka dla jabłoni i gruszy to 1 kg/ha. Rozwiazania mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w gospodarstwach konwencjonalnych, redukujących pozostałości w plonie, jak również ekologicznych.

Z praktycznego punktu widzenia, można wykonać łączny zabieg Carpovirusine Super SC + Xentari, zwalczając w ten sposób zarówno owocówkę jabłkóweczkę jak również szereg zwójek liściowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI