Owocówka jabłkóweczka - kiedy wykonać zabiegi zwalczające?

Autor: www.sadyogrody.pl 08 czerwca 2022 08:14

Owocówka jabłkóweczka -  kiedy wykonać zabiegi zwalczające? Intensywność lotów owocówki można kontrolować dzięki pułapkom feromonowym/ fot. sadyogrody

Dotychczasowa chłodniejsza pogoda nie sprzyjała aktywności owocówki jabłkóweczki. Obecnie w sadach dochodzi już do intensywnego wylotu motyli pierwszego pokolenia.

Intensywny wylot motyli owocówki jabłkóweczki

Chłodna pogoda pod koniec maja nie sprzyjała wylotom motyli owocówki jabłkóweczki. Wraz z pierwszymi ciepłymi nocami, należy spodziewać się intensywnych wylotów, a w efekcie dużej ilości składanych jaj i wylęgających się z nich gąsienic.

Intensywność lotów owocówki można kontrolować dzięki pułapkom feromonowym. Wówczas wiadomo kiedy nastąpił wylot motyli i kiedy presja ze strony owocówki się zwiększa. Pułapki należy sprawdzać 2-3 razy w tygodniu, licząc odłowione samce i usuwając je z pułapki. Warto pamiętać także o regularnej wymianie w pułapce dyspenserów feromonowych. Zwalczanie zaleca się rozpocząć, gdy w pułapce odłowionych zostanie 13 -15 osobników.

Owocówka jabłkóweczka i zwójkówki - jak zwalczać?

Zwalczanie owocówki jabłkóweczki - pierwsze opryski

W okresie od 9 do 30 maja w sadach jabłoniowych zlokalizowanych w okolicach Skierniewicw rejestrowano w pułapkach pojedyncze osobniki owocówki jabłkóweczki.

- Od 3 czerwca trwa intensywny lot motyli owocówki jabłkóweczki. Zabiegi zwalczające w tym rejonie środkami stosowanymi w terminie lotu i składania jaj można wykonać w dniach 10- 15 czerwca - informuje Instytut Ogrodnictwa -PIB w Skierniewicach. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI