×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Owocówka i zwójki - jak zabezpieczyć zawiązki?

Autor: www.sadyogrody.pl 29 czerwca 2021 15:14

Owocówka i zwójki - jak zabezpieczyć zawiązki? W sadach kończą się intensywne loty owocówki, a odbywa się wylęg larw/ fot. shutterstock

W sadach jabłoniowych dobiegają końca intensywne  loty owocówki jabłkóweczki, obecnie trwa wylęg larw. Czym zabezpieczyć zawiązki przed wgryzami?

W sezonie 2021 pierwsze odłowy  owocówki jabłkóweczki zanotowano w połowie maja. Jak informował Instytut Ogrodnictwa-PIB w sadach jabłoniowych w okolicach Skierniewic, w których prowadzono obserwacje przebiegu lotu motyli owocówki jabłkóweczki pierwsze osobniki tego gatunku stwierdzono 24 maja. Natomiast w sadzie w okolicach Białej Rawskiej 28 maja.

Owocówka jabłkóweczka - trwa wylęg larw

Obecnie w sadach kończą się intensywne loty owocówki, a odbywa się wylęg larw. Warto wykonać oprysk, aby zabezpieczyć zawiązki owoców przed wgryzami. Na ten czas przypada także wylęganie się larw zwójek. 

W sadach jabłoniowych w których występowały duże problemy z owocówką w poprzednim sezonie  oraz gdy podczas tegorocznego monitoringu stwierdzono liczne loty szkodnika, doradcy zalecają drugi zabieg preparatem Coragen (chlorantraniliprol) lub Delegate (spinetoram). Nie należy rezygnować  z ochrony także w kwaterach z niższą presją owocówki.

W przypadku wysokiego zagrożenia ze strony owocówki po zabiegu (14 dni) wskazana jest kontynuacja ochrony preparatami wirusowymi.

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI