Owocnica jabłkowa i mszyce w sadach - zwalczanie po kwitnieniu

Autor: www.sadyogrody.pl 24 maja 2021 08:38

Owocnica jabłkowa i mszyce w sadach - zwalczanie po kwitnieniu Zwalczanie mszyc o owocnicy w sadach jabłoniowych; fot. shutterstock.com

Zabieg zwalczający mszyce bezpośrednio po kwitnieniu powinien być rutynowym działaniem w sadach jabłoniowych. Warto także monitorować zagrożenie ze strony owocnicy jabłoniowej.

Dobrze wykonana ochrona w okolicach kwitnienia (Teppeki w fazie różowego pąka/ fazy balona + oprysk po kwitnieniu) w zasadzie eliminuje późniejsze problemy z mszycą jabłoniowo-babkową. Jeśli do tego prowadzona jest właściwa kontrola wzrostu drzew z reguły wystarcza jeden dodatkowy oprysk w czerwcu, aby wyeliminować zagrożenie ze strony mszycy jabłoniowej. W ten sposób cała ochrona przeciwko mszycom zamyka się w 3 zabiegach.

Mszyce - zabieg bezpośrednio po kwitnieniu

Dlatego poleca się wykonanie oprysku przeciwko mszycom po kwitnieniu - w fazie opadania płatków. Możemy tu użyć preparatów takich jak Teppeki, Pirimor czy Sivanto. Dobre działanie wykazują także neonikotynoidy (Mospilan), jednak są one mało selektywne dla fauny pożytecznej, więc polecane są tylko jeśli zachodzi potrzeba zwalczania owocnicy jabłoniowej.

Owocnica jabłoniowa - zagrożenie i zwalczanie

Owocnicę monitorujemy białymi tablicami lepowymi wywieszanymi przed kwitnieniem. 20 odłowionych szkodników w czasie kwitnienia to już duże zagrożenie, wówczas należy wykonać zabieg. Zagrożenie ze strony tego szkodnika możemy ocenić także na podstawie ewentualnych szkód w ubiegłym sezonie.

Do zwalczania owocnicy aktualnie mamy zarejestrowane Sivanto Prime oraz acetamipryd (Mospilan i odpowiedniki).

Opryski a owady zapylające

Zabiegi przeciwko owocnicy trzeba zastosować w porze doby po oblocie zapylaczy (w fazie opadania płatków część kwiatów może jeszcze kwitnąć). W przypadku zwalczania samych mszyc można poczekać na koniec kwitnienia i nie prowokować zagrożenia dla pszczół.

 

Środki ochrony roślin - sprawdź oferty na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI