×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opłata od wartości pestycydów na dofinansowanie eko-rolnictwa?

Autor: Farmer.pl 25 czerwca 2021 14:23

Opłata od wartości pestycydów na dofinansowanie eko-rolnictwa? Opłata środowiskowa ma wspierać ekorolnicwo; fot. unsplash.com

W projekcie ustawy o rolnictwie ekologicznym znajduje się zapis odnośnie tzw. opłaty środowiskowej, czyli przeznaczenia 1 proc. wartości pestycydów na dofinansowanie rozwoju systemu ekologicznego lub też zakup żywności ekologicznej w szkołach.

W ramach ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu mamy znacznie zwiększyć produkcję ekologiczną. Aby to zrobić, należy ją wesprzeć. Jak? Kosztem innych rolników, produkujących tradycyjnie? Takie wnioski, płyną w naszej ocenie, analizując projekt ustawy. Dlaczego?

Opłata środowiskowa ma wspierać rolnictwo ekologiczne

Po pierwsze projekt ustawy, która w konsultacjach społecznych znajduje się do końca czerwca, budzi wątpliwości samym uzasadnieniem, które brzmi: "podobna opłata wprowadzona jest w szeregu państw, m. in. Wielkiej Brytanii, Danii, na Węgrzech, w Norwegii i Szwecji i ma na celu ograniczenie stosowania środków ochrony roślin oraz dostarczenie środków na rozwój produkcji przyjaznej środowisku, środki uzyskane z ww. opłaty będą przeznaczone na działania mające na celu rozwój rolnictwa ekologicznego oraz dofinansowanie do wykorzystania żywności ekologicznej w placówkach edukacyjnych".

Po drugie, w zakresie opłaty najważniejszy jest art. 25 - mówiący o tym, że ten kto wprowadza do obrotu śor o kodzie CN 3808 - podlega 1 % opłacie środowiskowej i będzie to przychodem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cele wspierania rolnictwa ekologicznego. 

Po trzecie opłata to 1 % wartości netto środków ochrony roślin na dzień jego zbycia końcowemu (ostatecznemu) nabywcy (przepisy art. 1 pkt 2 d mówią o opłacie środowiskowej, art. 2.1 pkt 7. definiują ostatecznego nabywcę śor, pkt. 15 definiuje wprowadzenie do obrotu). Tym samym istnieje ryzyko, że opłata obarczy odbiorcę końcowego: rolnika, czyli finalnie podroży korzystanie ze środków ochrony roślin.

- W drodze konsultacji zostaną wybrane jak najlepsze i optymalne rozwiązania dla polskich rolników – odpowiedział Farmerowi Dariusz Mamiński, główny specjalista Wydziału Obsługi Medialnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej na Farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI