Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest niebezpieczna dla rolnictwa

Autor: PAP 29 listopada 2022 16:09

Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest niebezpieczna dla rolnictwa Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest niebezpieczna dla rolnictwa/ fot. shutterstock

Koncepcja ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin - istotny element Europejskiego Zielonego Ładu, jest zagrożeniem dla rolnictwa – polskiego, ale i europejskiego powiedział we wtorek w Poznaniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jak dodał, Polska aktywnie zabiega o to, by ten projekt nigdy nie wszedł w życie.

NIE dla koncepcji ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin

"To jest traktowane przez Polskę jako rzecz niesprawiedliwa, niedopuszczalna. Polska wykorzystuje wszelkie możliwe środki, żeby do akceptacji tego projektu nie doszło. Na razie trochę się udaje. Miało to być zatwierdzone w czerwcu, ten opór organizowany przez kraje przynosi pewne efekty - mamy listopad i nadal nie jest" - powiedział.

"W komisji UE decyzje podejmuje się na zasadzie trilogu, muszą być trzy instrumenty decyzyjne: PE, KE i kraje członkowskie. Na parlament chyba nie możemy liczyć, jest zideologizowany, jednoznacznie opowiada się za redukcją. KE dała taki projekt - zostały kraje członkowskie, które mogą taki projekt zablokować" - powiedział.

Jak dodał, trwają poszukiwania sojuszników.

"Gdy w marcu pojawił się ten projekt, zawnioskowałem na radzie unijnych ministrów rolnictwa o blokadę tego projektu, poparło nas 18 krajów - ale to nie są kraje, które stanowią blokującą większość" - wskazał.

Minister przyznał, że w tej kwestii "rozmawia bardzo intensywnie z Francją", liczy też na przychylność strony włoskiej. "Jeśli to by się udało zablokować, byłby to istotny sukces" - ocenił.

Minister wyjaśnił, że projekt, który redukowałby z dnia na dzień o 50 proc. stosowanie środków ochrony roślin doprowadzi do zakłócenia bezpieczeństwa żywnościowego.

"Oprócz tego jest to projekt niesprawiedliwy - w Polsce środków ochrony roślin stosuje się niewiele ponad 2 kg czystego składnika na ha, a w Holandii prawie 8 kg. Jeśli chcemy redukować, proponujemy, by to robić stopniowo" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI