×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Odmiany klubowe a trendy i prognozy. Skąd ich popularność?

Autor: www.sadyogrody.pl 23 stycznia 2023 12:34

Odmiany klubowe a trendy i prognozy. Skąd ich popularność? Odmiany klubowe jabłek w Polsce i Europie/ fot. sadyogrody

Odmiany klubowe mają za zadanie wyróżnić się spośród owoców ogólnie dostępnych na rynku. Zostają wprowadzone na ograniczoną skalę i dostęp do nich jest mocno ograniczony.

W przypadku odmian klubowych kontroli podlega nie tylko powierzchnia nasadzeń, ale i podaż owoców na rynku. Ich sprzedaż powiązana jest z odpowiednim marketingiem, logo, akcjami promocyjnymi. Organizacje branżowe wskazują na odmiany klubowe jako odpowiedź na problem nadpodaży jabłek w Polsce i poprawę rentowności. Jakie owoce mają odmiany klubowe?

Jabłka: odmiana klubowa Cameo - charakterystyka

Na polskim rynku pod koniec roku 2021 debiutowało jabłko Cameo. Drzewka nasadzono wiosną 2020 roku.  Jabłko trafiło do polskich sklepów sieci Kaufland. Jak informował wówczas Kryspin Woszczyk, członek zarządu Playinbio Sp. z o.o.,  dystrybutor Cameo w Polsce, konsumenci wysoko oceniali odmianę za chrupkość, soczystość i słodycz oraz jędrność i odporność na obicia.

Jabłko Cameo/ materiały prasowe

Jabłka: odmiana klubowa Pola - charakterystyka

Pod koniec ub. roku Grupa Producentów Owoców Rajpol wprowadziła odmianę klubową jabłoni - Pola. Zobacz: Pierwsza odmiana klubowa jabłoni od Grupy Rajpol

Jabłko Pola charakteryzuje się bardzo dobrym smakiem, jest bardzo słodkie, twarde. Ładnie się prezentuje na półce sklepowej - mówił na łamach naszego portalu Hubert Woźniak.

Jabłko Pola zostaje wprowadzone z przeznaczeniem na rynek deserowy - sieci supermarketów, jak i na eksport. Odmiana bardzo dobrze nadaje się do dalekich wysyłek, do krajów Dalekiego Wschodu. Bardzo dobrze znosi transport. 

Odmiana Pola/ sadyogrody.pl

Pink Lady i inne znane klubowe odmiany jabłek

Pink Lady (Cripps Pink) jest odmianą klubową, która powstała w wyniku krzyżowania odmian Golden Delicious x Lady Williams. Znana jest pod nazwą Pink Lady m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, RPA, oraz w wielu krajach europejskich (uprawiana również w Serbii). W niektórych krajach nie udaje się wprowadzić tej odmiany do uprawy, ze względu na bardzo długi okres wegetacji. 

Odmiana Pink Lady/ sadyogrody

Miąższ odmiany Honeycrisp (Macoun x Honeygold) jest kruchy, soczysty i słodki – miodowy. 

Honeycrisp jest bardzo chętnie sadzoną odmianą w USA. Spośród cech tej odmiany wymienia się także dobrą wytrzymałość na mróz oraz małą podatność na parcha i raka jabłoni. Za jabłka tej odmiany w 2019 i 2020 uzyskiwano 2 -krotnie wyższe ceny w porównaniu do innych odmian, w tym Pink Lady.

Spośród odmian klubowych w USA wprowadzono  Cosmic Crisp (Enterprise x Honeycrisp). Na kampanię marketingową tej odmiany przeznaczono około 10 milionów dolarów. Cosmic Crisp wyróżnia duży, ładny owoc, pokryty ciemnoczerwonym, rozmyto –paskowanym rumieńcem. Dojrzewa w podobnym terminie do Red Deliciousa.

Cosmic Crisp po odmianie Honeycrisp odziedziczył kruchość, soczystość i dobrą zdolność przechowalniczą oraz shelf life. Pierwsze sady z tą odmianą w Stanach Zjednoczonych powstały w 2017 roku.

Odmiana Comsic Crisp/ fot. sadyogrody

Odmiany klubowe jak Envy, Kanzi, Evelina, Crimson Snow.

Kanzi (Nicoter) – odmiana z belgijskiej szkółki Nicolai. Powstała ze skrzyżowania odmian Gala i Braeburn. Uprawiana także poza krajami europejskimi w Południowej Afryce, Chile, USA, w Nowej Zelandii, Australii. Kanzi jest odmianą dwukolorową o znaczeniu ogólnoświatowym. Owoce dobrze się przechowują, ale w trakcie uprawy mogą pojawić się problemy z wybarwieniem.

Odmiana Kanzi/ fot. sadyogrody

Evelina, czyli czerwona mutacja Pinovy, wyróżnia się lepszym wybarwieniem jabłek, wcześniejszym pojawieniem się rumieńca oraz wysoką plennością. We Włoszech uprawiana jest na powierzchni ok 1200 ha, w Niemczech – ok 974 ha, we Francji – 355 ha (dane na 2021 rok).

Odmiana Evelina/ fot. sadyogrody

Odmiana Envy (Scilate), krzyżówka Gali Royal i Braeburn. Jabłko wyróżnia bardzo dobra jędrność, kruchość i smak. 

Odmiana Envy na mniejszą skalę uprawiana jest również na półkuli południowej, w Europie oraz w Korei Południowej.

 

Odmiana Envy / fot. sadyogrody

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI