• Maj i czerwiec to czas wzmożonej ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami
  • W uprawach gruntowych truskawki straty wyrządza m.in.  kwieciak malinowiec, opuchlaki i pędraki chrabąszcza majowego
  • W okresie kwitnienia duże jest ryzyko porażenia grzybami powodującymi najgroźniejsze choroby - szarą pleśń i antraknozę

Kwieciak malinowiec w uprawach gruntowych truskawki

Kwieciak malinowiec corocznie stanowi duży problem w polowych uprawach truskawki. Największe straty powodują samice - składając jaja do pąków kwiatowych, podcinają ich szypułki, co wiąże się z redukcją plonu. Dlatego warto zareagować odpowiednio wcześnie i przystąpić do lustracji przed kwitnieniem lub po rozwinięciu się pierwszych kwiatów. Przeglądać należy kwiatostany i strząsnąć z nich chrząszcze na podstawioną płytkę.  Jako próg zagrożenia przyjęto znalezienie 2 chrząszczy na 200 kwiatostanach, wówczas należy przystąpić do zwalczania szkodnika. Kwieciak może zniszczyć od kilku do kilkudziesięciu procent pąków kwiatowych.

Przędziorki na plantacjach truskawek

Ostatnie sezony z upalną i suchą pogodą sprzyjały przędziorkom.  Na wielu plantacjach obserwowano ich wzmożoną aktywność. Dorosłe osobniki i larwy żerują od spodniej strony blaszki liściowej. Na skutek wysysania soków z komórek liści i ogonków pojawiają się drobne jasne plamki. Mocno zasiedlone liście matowieją i przebarwiają się na kolor brązowy. Na spodniej stronie liścia widoczna jest  charakterystyczna pajęczynka pod którą można zaobserwować także jaja oraz larwy tego szkodnika. Rośliny słabiej rosną, owocują i stają się bardziej podatne na przemarzanie.

Ocenę zagrożenia najlepiej przeprowadzić przed kwitnieniem. Przejrzeć należy 200 liści od spodniej strony – 4 próby po 50 wyrośniętych liści. Po stwierdzeniu 2 przędziorków na jednym listku liścia złożonego konieczne jest zwalczanie szkodnika.

Zmieniki, opuchlaki i inne szkodniki w truskawek

Lustrując plantacje warto również zwrócić uwagę na zmieniki. Szkodniki te przyczyniają się do zahamowania rozwoju młodych liści. Powodować mogą także uszkodzenia pąków kwiatowych i zawiązków owoców, co skutkuje niskim plonem. Owoce nie rozwijają się prawidłowo, stają się zdeformowane - drobniejsze i spłaszczone z zielonymi tzw. orzeszkami na wierzchołku. Takie truskawki tracą wartość handlową.  Lustracje najlepiej wykonać przed kwitnieniem i na początku tego okresu, strząsając szkodnika na płytkę, podobnie jak w przypadku kwieciaka malinowca. Próg zagrożenia to jedna larwa lub dorosły osobnik na 25 kwiatostanach truskawki.

Dla gruntowych upraw zagrożenie stanowią także opuchlaki, które mogą doprowadzać do wypadania i placowego zamierania roślin. Uszkodzone rośliny łatwo 'wychodzą' z gleby, ponieważ ich korzenie zostały zniszczone. Larwy można znaleźć pod roślinami zwykle na przełomie maja i czerwca. Na plantacjach występują też larwy chrabąszcza majowego. 

Szara pleśń i antraknoza - najgroźniejsze choroby grzybowe truskawek

Ciepła pogoda i opady deszczu w okresie kwitnienia stwarzają ryzyko silnych infekcji ze strony najgroźniejszych chorób grzybowych truskawki, czyli szarej pleśni i antraknozy. Problem ten był bardzo  mocno odczuwalny w zeszłym sezonie, zwłaszcza na plantacjach, które ucierpiały na skutek burz i innych niekorzystnych zjawisk pogodowych. Do pierwszych infekcji dochodziło już na początku kwitnienia, i wraz ze zmianą pogody, kolejnymi opadami ryzyko chorobowe wzrastało.

Szara pleśń powodowana jest przez grzyb Botrytis cinerea, który przy sprzyjających warunkach może zaatakować całą roślinę – wszystkie jej organy, ale największe ryzyko infekcji dotyczy rozwijających się kwiatów.  Grzyb  przerasta do działek kielicha i szypułek, co powoduje zamieranie nawet całych kwiatostanów. Owoc jest zdeformowany, brunatnieje i ulega gniciu. Na dojrzałych owocach pojawia się charakterystyczny szarawy nalot.

Kluczowym terminem ochrony plantacji truskawek przed szarą pleśnią jest okres kwitnienia, od momentu, gdy otwartych jest około 10 % kwiatów. Efektywność w zwalczaniu tej choroby zależy od wielu czynników. Uwzględnić należy nie tylko pogodę, ale i technikę opryskiwania, dobór środków ochrony i odmiany, oraz odżywienie roślin. Do zabiegów przeciwko szarej pleśni warto wybierać preparaty o szerokim spektrum zwalczanych patogenów. Dzięki temu można jednocześnie zwalczyć inne choroby, które pojawiają się na plantacjach.

Częstym problemem w uprawie truskawek gruntowych jest również antraknoza. Choroba ta podobnie jak szara pleśń,  może atakować wszystkie nadziemne części rośliny. W przypadku porażenia kwiatów i zawiązków owoców – zaczynają one brunatnieć, a następnie stopniowo zamierają. Truskawki z objawami choroby nie nadają się do sprzedaży, stąd też do ochrony należy przystąpić przy zaobserwowaniu pierwszych symptomów choroby na liściach.

 

 Szukasz środków do produkcji? Sprawdź oferty na Giełda Rolna!