×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ochrona sadów. Co było największym zaskoczeniem sezonu 2022?

Autor: Krystyna Zagórska 09 lutego 2023 15:36

Ochrona sadów. Co było największym zaskoczeniem sezonu 2022? Ochrona sadów w sezonie 2022 - jakie były trudności?/ fot. M.Gwara

Podczas spotkania Horti Leaders Club 2023 firmy Corteva Agriscience 31 stycznia w Sandomierzu, podsumowano sezon ochrony sadów oraz zwracano uwagę na zagrożenia z którymi mogą się mierzyć sadownicy w nadchodzącym sezonie.

Według Roberta Binkiewicza, doradcy sadowniczego z firmy Agrosimex, sezon 2022 w ochronie sadów nie należał do wyjątkowo trudnych. Owoce odmian Gala czy Golden nie były ordzawione. Polscy handlowcy chwalą sobie jakość gruszki Konferencja.

Bawełnica korówka – problem w ochronie sadów w 2022 r.

- W sadach zadbanych nie było dużo problemów. Najwięcej trudności w okresie jesiennym przysporzyła bawełnica korówka. Już pod koniec sierpnia czy na początku września i w październiku, populacja tego szkodnika w wielu sadach była duża i bardzo duża. Problem ten dotyczył sadów zadbanych, gdzie od lat prowadzona jest integrowana ochrona. Uprawy chroniono wzorcowo. Skąd więc tak duży problem z bawełnicą korówką? Niektóre gatunki lepiej czują się w naszym klimacie. Postępuje ocieplenie, przez co populacja niektórych szkodników wzrasta błyskawicznie. Nie można tego bagatelizować. Sady trzeba lustrować bardzo dokładnie pod kątem bawełnicy w okresach letnich od końca czerwca do września. W sadach zagrożonych standardem będzie zwalczanie jesienne - mówił Robert Binkiewicz.

Bawełnica w miejscu cięcia / fot. M.Hołdaj

O problemie z bawełnicą korówką informował na naszym portalu dr Michał Hołdaj z Instytutu Ogrodnictwa- PIB w Skierniewicach. Jesienią ub. roku do Zakładu Ochrony Roślin, IO-PIB docierały sygnały, z różnych rejonów Polski, o masowym pojawie bawełnicy w sadach jabłoniowych. Szkodnikowi sprzyjały warunki atmosferyczne, wówczas populacja mszyc obecna na drzewach generowała kolejne, liczne pokolenia.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Bawełnica korówka - zwalczanie podczas zbiorów jabłek

Które szkodniki zagrażały sadom w ubiegłym sezonie?

dr Krzysztof Gasparski z firmy Procam zwracał uwagę na szkodniki które wyrządziły wiele trudności w ochronie.

- Przędziorki czy pordzewiacze pokazują się w połowie czerwca lub w lipcu. W ubiegłym sezonie problem z bawełnicą uwidocznił się w późniejszym okresie. Dość licznie sady zaatakowała także mszyca jabłoniowo-babkowa oraz sady gruszowe – miodówka gruszowa. W nadchodzącym sezonie spodziewać się należy większego zagrożenia ze strony tarcznika niszczyciela - mówił.

Drosophila suzukii - czy znów zagrozi plantacjom?

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) doprowadziła do poważnych strat na plantacjach jagodowych i drzew pestkowych w 2020 roku, w zależności od lokalizacji i uprawianego gatunku szkody sięgały od 20 do nawet 100 proc.

Jak przekazał dr Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, w ubiegłym sezonie nie stwierdzano masowego pojawu Drosophila suzukii. Muchówki pojawiają się zwykle pod koniec sierpnia i na początku września. Obserwacje najlepiej prowadzić do końca zbioru owoców a nawet pierwszych przymrozków, dzięki temu można ocenić zagrożenie ze strony tego szkodnika w następnym sezonie. W 2020 r. plantatorzy 'dali się zaskoczyć'. Wielu zaprzestało wywieszania pułapek i monitoringu. Czujność plantatorów nie powinna być jednak uśpiona. Zalecany jest stały monitoring upraw. Na rynku dostępne są różne rozwiązania zarówno agrotechniczne, jak i chemiczne do zwalczania muszki plamoskrzydłej.

Łukasz Wrzoskowicz z firmy Corteva Agriscience, informował na temat nowych i sprawdzonych rozwiązań w ochronie upraw sadowniczych, w tym m.in. inicjatywie CoNNEXT, która ma za zadanie wesprzeć producentów w odpowiednim doborze środków ochrony roślin, by na rynek trafiały owoce i warzywa spełniające oczekiwania konsumentów oraz handlu. Omówił także dostępne narzędzia online jak E-pole – aplikację mobilną wprowadzoną w celu optymalizacji prac w gospodarstwie oraz określeniu zagrożeń ze strony agrofagów w uprawach sadowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI