Ochrona roślin: Których triazoli wkrótce zabraknie?

Autor: Farmer.pl 08 stycznia 2021 10:12

Ochrona roślin: Których triazoli wkrótce zabraknie? Których triazoli wkrótce zabraknie?/ fot. za Farmer.pl

Wszystko wskazuje na to, że w roku 2021 Komisja Europejska (KE) sukcesywnie skreślać będzie kolejne triazole z listy dozwolonych fungicydów. Zazwyczaj dziać się to będzie po wygaśnięciu terminu odnawiania rejestracji. Co to oznacza w praktyce? - informuje farmer.pl.

Triazole są największą klasą fungicydów stosowaną powszechnie w rolnictwie. Zostały one po raz pierwszy wprowadzone do ochrony roślin w 1973 roku. W następnych latach pojawiały się kolejne nowe substabcje z tej grupy w ty, tym: tebukonazol [1986], epoksykonazol [1990] i protiokonazol [2002]. Triazole są najczęściej stosowanymi związkami chemicznymi wykorzystywanymi w walce z chorobami grzybowymi. Według klasyfikacji FRAC (Fungicide Resistance Action Committee), triazole zaliczane są do grupy G1: klasy inhibitorów syntezy steroli.

W roku 2020 do użycia w UE dopuszczonych było 13 substancji czynnych z tej grupy związków. Triazole solo lub jako komponent fabrycznych mieszanin tworzyło aż 427 fungicydów. Które substancje najczęściej tworzą fungicydy? Wystarczy przyjrzeć się poniższemu zestawieniu, który został zaprezentowany przez prof. Marka Mrówczyńskiego z IOR-PIB w Poznaniu, podczas Szkolenia z Integrowanej ochrony roślin. Szkolenie odbyło się przy współudziale Warmińsko Mazurskiego ODR-u w grudniu ubiegłego roku.

Aktualnie wycofano już kilka substancji z tej grupy, a dokładnie wycofano:
• Propikonazol, który można było stosować do 19 marca 2020r.
• Epoksykonazol, którego zapasy z kolei należy zużyć do 1 marca 2022r.


Niestety KE zapowiada dalszą ekspansję na triazole, w myśl ustalonej strategii Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada ograniczenie do 2030 r. o 50% zużycia środków ochrony roślin.

Czytaj więcej w serwisie Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI