Ochrona roślin będzie w tym roku droższa?

$data.author.description Autor: farmer.pl 24 stycznia 2022 15:18

Ochrona roślin będzie w tym roku droższa? Podwyżki cen ŚOR będą wynosić średnio 5 – 10%/ Fot. AK

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. A wraz z nią czeka nas wjazd na plantacje z pestycydami. Wielu producentów zaczyna już składać zamówienia na wiosenną ochronę roślin. Jak wygląda sytuacja z dostępnością i cenami śor? Redakcja Farmera bada sytuację, zbierając sygnały z "terenu".

Kilka dni temu na farmer.pl pojawiła się informacja o trudnościach związanych z dostępem do glifosatu.

Glifosatu brakuje i jest coraz droższy

Faktycznie, ta substancja aktywna jest towarem deficytowym na rynku, a problemy z dostępnością rozpoczęły się już w 2020. Oczywiście niska dostępność i duże zapotrzebowanie ze strony odbiorcy końcowego pociągły za sobą spore podwyżki, a ceny urosły nawet o 100%. Co więcej, glifosat zdobyć jest dość ciężko, zwłaszcza w dużych opakowaniach. Tutaj, przynajmniej na razie problem jest spory, a towaru będzie jeszcze jakiś czas za mało, by spełnić rynkowe zapotrzebowania.

Niewielkie zawirowania na rynku środków ochrony roślin

Przedstawiciele firm dystrybucyjnych zapowiadają, że mogą pojawić się niewielkie problemy z dostępnością pestycydów, ale ich zdaniem będzie to dotyczyło raczej wąskiej grupy substancji aktywnych i to najczęściej tych samych, których brakowało już w poprzednim roku. Raczej nie powinniśmy się spotkać z problemem bardzo niskiej dostępności substancji, nazwijmy je, najpopularniejszych. Przynajmniej na początku sezonu.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI