Zbiory jabłek w sezonie 2021

- Pomimo opóźnionego sezonu wegetacyjnego (dużo późniejsze kwitnienie drzew), jabłka będą zbierane w optymalnych terminach dla danych odmian. W niektórych kwaterach po wiosennych przymrozkach jest mniej owoców i z tzw. „lizakami" (duża powierzchnia skórki ordzawiona), a plon ogólny będzie także sporo niższy. Tam, gdzie po mrozie stosowano program ratunkowy z wykorzystaniem regulatorów wzrostu takich jak gibereliny, owoców mamy wystarczająco i większość z nich jest bez nasion (zjawisko partenokarpii). Takie owoce należałoby od razu sprzedać „z drzewa", ale w żadnym wypadku nie przeznaczać do dłuższego przechowywania - mówi serwisowi sadyogrody.pl Tomasz Sikora, doradca sadowniczy ProNutiva w firmie UPL Polska.

- Znaczne zmiany pogody z upału do ochłodzenia deszczami spowodowały, że jabłka (szczególnie odmian podatnych) będą posiadać choroby fizjologiczne, a zwłaszcza gorzką plamistość podskórną czy szklistość miąższu. Pokazały to owoce odmian letnich, które zostały już zebrane - dodaje.

Ochrona przedzbiorcza jabłek

Nie należy zapomnieć, że w wielu lokalizacjach spadł nawet kilkakrotnie grad i takie jabłka po gradowe szybciej dojrzewają i są bardziej narażone na gnicie i pękanie.

- W sierpniu przez ponad 2 tygodnie nieprzerwanie padało i w wielu miejscach w niewielkich odstępach czasu potrafiło spaść bardzo dużo wody na małą powierzchnię (nawet ponad 100 l na m² na dobę). Lokalnie wystąpiły podtopienia kwater (nawet po kilka ha) i tam gdzie woda zalegała lub jeszcze jest, drzewa zaczynają zrzucać owoce albo jabłka bardzo lekko się trzymają na szypułce. Letnie upały poprzedzone na przemian burzami sprawiły problem z ochroną sadu i dlatego w wielu sadach można zauważyć jabłka z wtórnymi objawami parcha jabłoni czy uszkodzeń od owocówki jabłkóweczki lub zwójkówek liściowych, zwłaszcza zwójki siatkóweczki - zaznacza Tomasz Sikora.

Ostatnio pogoda – temperatura (ciepłe dni i zimne moce) sprzyja wybarwianiu się owoców. W zeszłym tygodniu w niektórych lokalizacjach odnotowano nawet niewielkie przymrozki dlatego nie powinno być większego problemu z uzyskaniem odpowiedniego rumieńca na jabłku. Warto dodatkowo wspomagać odmiany takie jak Ligol czy Sampion programem z wykorzystaniem biostymulatorów roślinnych czy nawozów potasowo-fosforowych (PK) na minimum 2 tygodnie przed zbiorem - mówi doradca ProNutiva.

 

Zobacz ofertę UPL Polska na gieldarolna.pl