Ochrona pestkowych po kwitnieniu - jakie zagrożenia?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 maja 2021 08:36

Ochrona pestkowych po kwitnieniu - jakie zagrożenia? Kwitnienie w sadach wiśniowych już się zakończyło, ale ochrona jest dalej ważna/ fot. sadyogrody

W sadach wiśniowych i czereśniowych mamy już koniec kwitnienia. Okres ten upłynął pod znakiem deszczowej pogody, a więc dużego ryzyka porażenia chorobami grzybowymi.

  • Po kwitnieniu w sadach pestkowych należy kontynuować ochronę przeciwko brunatnej zgniliźnie i drobnej plamistości
  • W tym sezonie można spodziewać się dużego zagrożenia ze strony raka bakteryjnego drzew pestkowych
  • Na okres po kwitnieniu przypada zabieg zwalczający mszyce; ważny jest monitoring przeciwko nasionnicy i Drosophila suzukii

W sadach drzew pestkowych kwitnienie dobiega końca. W tym roku nie przebiegało ono w sprzyjających warunkach. Częste opady deszczu i umiarkowanie ciepła pogoda sprzyjała infekcjom ze strony chorób grzybowych. Dodatkowo w niektórych lokalizacjach obserwowano słabsze kwitnienie z powodu uszkodzeń przymrozkowych.

Zagrożenie brunatną zgnilizną drzew pestkowych 

Brunatna zgnilizna (monilioza) stanowi duże zagrożenie dla drzew pestkowych. Na okres kwitnienia, zwłaszcza w przypadku wystąpienia częstych opadów deszczu i utrzymującej  się wilgoci, przypada konieczność ochrony przeciwko tej chorobie.  Typowym symptomem  porażenia jest brunatnienie i zamieranie kwiatów. W kwaterach sadu z odmianami podatnymi np. wiśnia ‘Northstar’, choroba może być przyczyną znacznych strat w plonie. 

Sadom zagraża także drobna plamistość liści drzew pestkowych. Planując dalszą ochronę, przeciwko tym chorobom należy pamiętać o rotacji preparatów. W przypadku gdy dana substancja czynna była już zastosowana w kwitnienie, najlepiej sięgnąć po inną. Na ten okres doradcy zalecają m.in. Lunę Experience, Topsin, czy preparaty oparte o kaptan w mieszaninie z difenokonazolem.

Rak bakteryjny drzew pestkowych - jaka ochrona?

W najbliższych dniach należy zadbać także o ochronę przeciwko rakowi bakteryjnemu.  Bakteria Pseudomonas Syringae wnika do rośliny poprzez kwiaty oraz uszkodzenia pędów i kory, zwłaszcza gdy drzewa (kwiaty/ zawiązki są osłabione w wyniku działania warunków stresowych). Infekcjom sprzyja niższa temperatura i częste opady deszczu, wysoka wilgotność. W ochronie zaleca się stosować preparaty/ nawozy bazujące na miedzi, dozwolone również po kwitnieniu i w czasie wzrostu owoców.

Wiśnie -25.05.

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu 

W sadach wiśniowych i czereśniowych należy pamiętać o zabiegach insektycydowych.  Bardzo ważny jest okres po kwitnieniu, zwłaszcza gdy wcześniej nie udało się przeprowadzić oprysku zwalczającego mszyce. Na czas po kwitnieniu - w razie potrzeby można stosować Teppeki, Mospilan (i jego odpowiedniki).

Monitoring nasionnicy trześniówki i Drosophila suzukii

Do monitoringu nasionnicy trześniówki wykorzystuje się żółte pułapki lepowe, które powinny być wywieszone w sadzie około połowy maja.

Pierwsze muchówki nasionnicy trześniówki wylatują pod koniec maja lub na początku czerwca, w zależności od przebiegu pogody. Po około 7 dniach od wylotu samice składają jaja pojedynczo w miąższu owoców. Larwy powodują tzw. "robaczywienie" owoców.  W sadach z odmianami wcześniej dojrzewającymi oprysk należy wykonać po 4-5 dniach po odłowieniu się pierwszych muchówek w pułapki lepowe (w zależności od intensywności lotu).

W przypadku Drosophila suzukii  monitoring najlepiej rozpocząć miesiąc przed początkiem dojrzewania owoców. W sezonie 2020 pogoda sprzyjała rozwojowi tego szkodnika.  Muchówki pojawiały się wcześniej i szybciej niż w poprzednich latach, głównie za sprawą niższych temperatur i większej wilgotności. Producenci informowali, że D. suzukii dokonała dużych strat w sadach wiśniowych i czereśniowych w rejonie Kujaw.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI