
Czerwiec to czas zwalczania przede wszystkim mszyc, zwójek, owocówki i przędziorków. Dobrze dobrany program ochrony pozwoli wykonać mniej oprysków w sadach.
W sadach zostały już wykonane pierwsze zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce. Stosowane w tym czasie preparaty dość dobrze kontrolują także rozwój populacji zwójek liściowych. W sytuacjach mniejszego zagrożenia ze strony owocówki, zwykle mimo wszystko zachodzi potrzeba zwalczania zwójek.
O zwalczaniu owocówki i zwójek w sadach jabłoniowych przeczytasz w artykule: Owocówka jabłkóweczka i zwójkówki - jak zwalczać?
Częste problemy w sadach latem notuje się ze strony mszyc, a w ostatnich latach szczególnie mszycy jabłoniowo – babkowej i bawełnicy korówki.
W ochronie przed mszycami – podobnie jak większości szkodników – fundamentem skuteczności bez ponoszenia nadmiernych kosztów jest monitoring, a więc regularnie sprawdzanie czy i jakie mszyce są obecne w sadzie. Dotyczy to szczególnie trudnych do zwalczania gatunków (jak mszyca jabłoniowo – babkowa), gdzie im wcześniej zauważy się pierwsze kolonie, tym większa jest szansa na skuteczny oprysk. Ochrona w czasie gdy są już rozwinięte kolonie jest mało skuteczna i dalsza kontrola będzie wymagała regularnych kosztownych zabiegów wykonywanych do połowy sierpnia wykonywanych co 7 – 10 dni.
Na temat tych szkodników przeczytasz w artykule: Mszyce w sadzie - kiedy i czym zwalczać?
Bawełnica korówka stanowi w ostatnich latach częsty problem w sadach jabłoniowych. Sadownicy uzyskiwali dobre efekty ochrony stosując preparaty wczesną wiosną lub po zbiorach. Latem nie należy popadać w panikę i wykonywać nieprzemyślanych działań, gdyż można wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Warto zadbać o obecność w sadzie skorków i ośca korówkowego, które od połowy – końca czerwca mogą bardzo skutecznie ograniczać bawełnicę. Jednak pod warunkiem iż będą w odpowiedniej liczebności. Neonikotynoidy charakteryzują się ograniczoną selektywnością, dlatego gdy szkodnik nie występuje w zbyt dużym natężeniu, lepiej poczekać do jesieni i wykonać oprysk po zbiorach.
Populacja przędziorki, o ile była monitorowana i zwalczana w razie potrzeby we wcześniejszej części sezonu, zwykle do połowy – końca czerwca nie stwarza problemów. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i co jakiś czas przeglądać liście. Kontrolować należy rozety liściowo – kwiatowe, szczególnie starsze liście. Oprysk zaleca się wykonać, po znalezieniu 3 i więcej form ruchomych na liść. W okresach suchej pogody problemy może stwarzać przędziorek chmielowiec. Najczęściej przechodzi on na drzewa z usychających traw, więc sprawdzić warto również liście w dolnych partiach drzew i przy pniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,87 0,48%
GBP
5,60 0,30%
USD
4,65 0,76%
ON
7,09 -17 gr
LPG
3,25 -5 gr