Ochrona jabłoni: Jakie szkodniki jabłoni zwalczać w czerwcu?

Autor: www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2022 08:54

Ochrona jabłoni: Jakie szkodniki jabłoni zwalczać w czerwcu? Jakie szkodniki zwalczać w sadach latem?/ fot. sadyogrody,pl

Czerwiec to czas zwalczania przede wszystkim mszyc, zwójek, owocówki i przędziorków. Dobrze dobrany program ochrony pozwoli wykonać mniej oprysków w sadach.

Zwalczanie szkodników jabłoni w czerwcu

W sadach zostały już wykonane pierwsze zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce. Stosowane w tym czasie preparaty dość dobrze kontrolują także rozwój populacji zwójek liściowych. W sytuacjach mniejszego zagrożenia ze strony owocówki, zwykle mimo wszystko zachodzi potrzeba zwalczania zwójek. 

O zwalczaniu owocówki i zwójek w sadach jabłoniowych przeczytasz w artykule: Owocówka jabłkóweczka i zwójkówki - jak zwalczać?

Oprysk przeciwko mszycom latem

Częste problemy w sadach latem notuje się ze strony mszyc, a w ostatnich latach szczególnie mszycy jabłoniowo – babkowej i bawełnicy korówki. 

W ochronie przed mszycami – podobnie jak większości szkodników – fundamentem skuteczności bez ponoszenia nadmiernych kosztów jest monitoring, a więc regularnie sprawdzanie czy i jakie mszyce są obecne w sadzie. Dotyczy to szczególnie trudnych do zwalczania gatunków (jak mszyca jabłoniowo – babkowa), gdzie im wcześniej zauważy się pierwsze kolonie, tym większa jest szansa na skuteczny oprysk. Ochrona w czasie gdy są już rozwinięte kolonie jest mało skuteczna i dalsza kontrola będzie wymagała regularnych kosztownych zabiegów wykonywanych do połowy sierpnia wykonywanych co 7 – 10 dni.

Na temat tych szkodników przeczytasz w artykule: Mszyce w sadzie - kiedy i czym zwalczać?

Zagrożenie ze strony bawełnicy korówki

Bawełnica korówka stanowi w ostatnich latach częsty problem w sadach jabłoniowych.  Sadownicy uzyskiwali dobre efekty ochrony stosując preparaty wczesną wiosną lub po zbiorach. Latem nie należy popadać w panikę i wykonywać nieprzemyślanych działań, gdyż można wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Warto zadbać o obecność w sadzie skorków i ośca korówkowego, które od połowy – końca czerwca mogą bardzo skutecznie ograniczać bawełnicę. Jednak pod warunkiem iż będą w odpowiedniej liczebności. Neonikotynoidy charakteryzują się ograniczoną selektywnością, dlatego gdy szkodnik nie występuje w zbyt dużym natężeniu, lepiej poczekać do jesieni i wykonać oprysk po zbiorach.

Przędziorki w sadach jabłoniowych

Populacja przędziorki, o ile była monitorowana i zwalczana w razie potrzeby  we wcześniejszej części sezonu, zwykle do połowy – końca czerwca nie stwarza problemów. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i co jakiś czas przeglądać liście. Kontrolować należy rozety liściowo – kwiatowe, szczególnie starsze liście. Oprysk zaleca się wykonać, po znalezieniu 3 i więcej form ruchomych na liść. W okresach suchej pogody problemy może stwarzać przędziorek chmielowiec. Najczęściej przechodzi on na drzewa z usychających traw, więc sprawdzić warto również liście w dolnych partiach drzew i przy pniu. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI