Ochrona grusz przed szkodnikami wczesną wiosną

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 29 marca 2016 16:01

Ochrona grusz przed szkodnikami wczesną wiosną Na okres wczesno wiosenny przypada ocena stanu zagrożenia ze strony niektórych agrofagów/ fot. sadyogrody.pl

Na okres wczesnowiosenny przypada ocena stanu zagrożenia ze strony niektórych szkodników. W okresie bezlistnym drzew warto przeprowadzać lustracje na obecność miodówek, kwieciaków, czy szpecieli - wzdymacza i podskórnika gruszowego.

Monitorowanie występowania miodówek należy rozpocząć już wczesną wiosną. Według danych Instytutu Ogrodnictwa, próg zagrożenia w okresie bezlistnym stanowi 15 miodówek strząśniętych na płachtę entomologiczną z 35 gałęzi wybiórczo wybranych drzew, zaś przed kwitnieniem – ponad 10 pędów ze złożami jaj lub larw. Ochronę przeciwko miodówkom przeprowadza się po kilkudniowym ociepleniu.

W okresie bezlistnym miodówki można zwalczać za pomocą pyretroidu Patriot 100 EC. Niektórzy decydują się na niezarejestrowane mieszanki oleju (np. Catane) w połączeniu z nawozem siarkowym. Z uwagi na wysoką fitotoksyczność, zabieg ochronny należy wykonać zanim pojawią się pierwsze zielone części roślin. Sadownicy stosują również glinkę kaolinową, którą polecana jest od momentu pojawiania się pierwszych zielonych części roślin do fazy białego pąka.

Miodówki wymagają stałej kontroli w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Do zwalczania tego szkodnika przeznaczone są również preparaty, takie jak Atilla SP, Dimilin 480 SC, Mospilan 20 SP (łącznie z adiuwantem). W ograniczaniu liczebności miodówek pomocne są również organizmy pożyteczne, dlatego ochronę chemiczną należy stosować racjonalnie, z uwzględnieniem preparatów selektywnych, czyli bezpiecznych dla owadów zapylających oraz naturalnych wrogów miodówek. 

W sadach gruszowych zagrożenie mogą stanowić również szpeciele - podskórnik i wzdymacz gruszowy. Przy prowadzeniu obserwacji (ze względu na bardzo małe rozmiary tych szkodników) konieczne jest użycie lupy, bądź binokularu, o co najmniej 30-krotnym powiększeniem. Po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości warto rozpocząć ochronę zarejestrowanymi preparatami, m.in. Ortus 05 SC czy Vertigo 018 EC w połączeniu z adiuwantem.

Kwieciak gruszowiec czy jabłkowiec w sadach produkcyjnych zwykle nie powoduje większych szkód. Jednak liczne występowanie tego szkodnika w uprawach nie chronionych może być przyczyną słabego kwitnienia. Stadium zimującym kwieciaka są pojedyncze jaja umiejscowione w pąkach. Przeprowadzając lustracje pod kątem wystąpienia tego szkodnika należy skontrolować 10 pąków kwiatowych na 10 wybiórczo wybranych drzewach w sadzie. W ochronie przed kwieciakiem dostępny jest Mospilan 20 SP, który posiada również rejestrację do zwalczania mszyc i zwójkówek liściowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI