W sadach pojawiają się już miodówki gruszowe, a pogoda w najbliższych dniach będzie sprzyjająca do wykonania zabiegów glinką kaolinową.

Zabiegi glinką kaolinową przeciwko miodówce gruszowej

- Zastosowanie glinki w sadach gruszowych powinniśmy zacząć w monecie pierwszych lotów samic miodówki, drzewa obielone glinką stają się dla nich nie widoczne i nie składają na nich jaj - mówi serwisowi sadyogrody.pl Mateusz Nowacki z firmy Agrofresh.

Wskazuje, że problemem przy tym preparacie jest łatwa jego zmywalność, co przy deszczowej wiośnie przysparza trudności.  -Pierwsze zabiegi powinno się wykonywać na podstawie lustracji szkodnika, najczęściej jednak samice miodówki stają się aktywne w marcu, kiedy to mamy kilka dni z cieplejszą temperaturą i większym nasłonecznieniem. Taki zabieg można stosować od wczesnej wiosny aż do momentu kwitnienia - mówi.

Zamaskowanie pędów gruszy przed miodówką gruszową 

Pierwszy zabieg glinką kaolinową powinien być wykonany przy pomocy 30 kg glinki na ha, a kolejne - 20 kg/ha. Warto pamiętać o dokładnym wymieszaniu kaolinu, więc w trakcie opryskiwania mieszadło musi być stale włączone. 

Częstotliwość zabiegu polega na tym, że trzeba go wykonać w momencie, gdy glinka ulegnie zmyciu albo jeśli występuje bezdeszczowa pogoda po około 2 tygodniach od zabiegu. To dlatego, aby chronić rozwijające się pąki, oraz aby nowe przyrosty były cały czas pokryte preparatem. Dzięki temu zostają one "zamaskowane" przed samicami składającymi jaja.

Środki do produkcji na GiełdaRolna.pl