Uprawa czereśni wymaga dużego zaangażowania i wytrwałości, ponieważ corocznie duży problem stanowi ochrona owoców przed ptakami.

Jak ochronić czereśnie przed ptakami?

Ochrona czereśni przed ptakami polega na skutecznym ich odstraszaniu. Do tego celu stosuje się różne rozwiązania. Sadownicy, którzy mają większe areały stosują łącznie kilka metod ochrony, aby zwiększyć skuteczność i ochronić plon.

Efektywnym sposobem ochrony czereśni są siatki, które uniemożliwiają dostanie się ptaków w obręb korony drzew. Mogą być one montowane bezpośrednio na drzewach lub na przygotowanej wcześniej konstrukcji. Siatki muszą być pozamykane, ponieważ ptaki są bardzo sprytne i szybko się uczą. Znajdują nieszczelności, lecz szkody dokonywane przez pojedyncze osobniki wówczas są niewielkie

Jednym z rozwiązań ochrony owoców jest wykorzystywanie do odstraszania ptaków sokołów. Jednak wiąże się to z bardzo dużymi kosztami. Niektórzy stosują  atrapy ptaków drapieżnych, latawce i balony, czy też kolorowe (mieniące się) folie.

Na rynku dostępne są także inne rozwiązania, np. dźwiękowe - armatka hukowa. Jednak ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do tych dźwięków i przestają praktycznie na nie reagować, a dodatkowo ten sposób odstraszania ptaków jest uciążliwy dla sąsiadów. Oferowane są również aparatury biosoniczne, aparatury emitujące ultradźwięki, które - jak zapewniają producenci - nie są słyszalne dla człowieka i zwierząt, a niepokoją i odstraszają jedynie ptaki.