Objawy mączniaka rzekomego widoczne na liściach cebuli

Autor: www.sadyogrody.pl 23 maja 2018 12:10

Objawy mączniaka rzekomego widoczne na liściach cebuli fot. shutterstock.com

Na plantacjach cebuli stwierdzono obecność pierwszych objawów mączniaka rzekomego (Peronospora destructor) w postaci białoszarego nalotu na liściach cebuli – informuje PIORiN.

Ochronę plantacji można rozpocząć profilaktycznie w przypadku wystąpienia warunków sprzyjających rozwojowi mączniaka rzekomego (opady, ciepłe i wilgotne noce), lub zaobserwowania pierwszych objawów – białoszarego nalotu na liściach. Według danych IOR-PIB Poznań i PIORiN w ubiegłym roku choroba największe zagrożenie stanowiła na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. W rejonach tych spodziewane jest również większe nasilenie choroby w obecnym sezonie.

Czytaj także: Nasilenie występowania mączniaka rzekomego cebuli w sezonie 2017

Zeszłotygodniowe deszcze i ciepła pogoda korzystnie wpłynęły na rozprzestrzenianie choroby. Dlatego wskazane jest przeprowadzenie dokładnych lustracji na plantacjach. Inspekcja zaleca wykonanie zabiegów chemicznych co 7-14 dni w zależności od panujących warunków pogodowych, zgodnie z programem ochrony. Zaleca się przemienne stosowanie preparatów o różnym mechanizmie działania.

Jednym z czynników ograniczających rozwój mączniaka rzekomego cebuli zaprzestanie prowadzenia upraw na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Pola powinny być zlokalizowane z dala od zbiorników wodnych i łąk, a w przypadku upraw cebuli z nasion i z rozsady – z dala od cebuli nasiennej lub uprawianej z dymki. Podczas sezonu wegetacyjnego wskazane jest usuwanie roślin z objawami porażenia także przez inne choroby, lub z obecnością/ objawami żerowania szkodników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI