Obajtek: trzecia linia produkcji nawozów przedłuży żywotność Anwilu

Autor: PAP 22 maja 2019 13:14

Obajtek: trzecia linia produkcji nawozów przedłuży żywotność Anwilu Danie Obajtek / fot. za ARiMR

Trzecia linia produkcji nawozów, której budowę dziś zaczynamy, przedłuży żywotność zakładów Anwil, kluczowych dla naszej grupy - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że będzie to duży wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i rozwój Włocławka.

Obajtek uczestniczył w inauguracji budowy trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych na terenie Zakładu Produkcyjnego Anwil we Włocławku.

"To jest czas, który musimy wykorzystać. Bardzo ciężko nad tym pracujemy. Rok temu zapowiedzieliśmy wielki plan rozwoju przemysłu petrochemicznego. Tak też robimy. W tym planie jest kilka etapów do realizacji. (...) Zaczęliśmy od bazy badawczo-rozwojowej. Ona powstanie w ciągu dwóch lat. Kolejny etap jest właśnie tu - budowa trzeciej instalacji do produkcji nawozów. Ta inwestycja przedłuży żywotność tej firmy. Trzeba iść w nowoczesne nawozy" - mówił Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że inwestycja zostanie zakończona 2022 roku. Ma kosztować 1,3 mld zł i przynieść ok. 100 nowych miejsc pracy.

"Jeżeli mamy produkcję w Polsce, to możemy liczyć na stabilizację cen nawozów. Dziś rolnictwo pracuje przy minimalnym zysku, więc wszelkie wahania powodują od razu pewną destabilizację. Ta inwestycja daje duży wkład dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. To także duży wkład w rozwój Włocławka" - wskazał Obajtek.

Podkreślił, że nie jest to ostatnia inwestycja we włocławskie zakłady.

"Dziś w biznesie nie możemy oglądać się za siebie. Musimy wykorzystać rozwój gospodarczy, a nie tylko administrować biznesem. Nie miałoby to miejsca, gdyby w Polsce nie było zmian - również łączących się z polityką. Przez dwie kadencje PO i PSL Orlen zarobił 5,3 mld zł, a przez trzy lata obecnych rządów PiS - 19 mld zł" - podkreślił Obajtek.

Dodał, że premier Mateusz Morawiecki bardzo mocno walczył z szarą strefą oraz nielegalną produkcją paliw, czego Orlen jest teraz beneficjentem.

"Dla nas Anwil jest kluczową firmą w grupie - perełką. Musimy tę firmę rozwijać. Sądzę, że ta inwestycja będzie do 2022 roku wykonana" - ocenił Obajtek.

W liście do prezes Anwilu prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał, że życzy wszystkim pracownikom firmy i ich rodzinom dalszego dynamicznego rozwoju zakładów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI