Nowy wirus zagrozi uprawom warzyw w Europie?

Autor: www.sadyogrody.pl/ PIORiN 25 września 2021 16:01

Nowy wirus zagrozi uprawom warzyw w Europie? Nowy wirus zagrozi uprawom sałaty w Europie?/ fot. shutterstock

W styczniu 2021 r. w północnej części Hiszpanii w szklarni na roślinach sałaty w uprawie hydroponicznej, stwierdzono obecność objawów infekcji wirusowej (słaby wzrost, mozaiki, chlorozy, przebarwienie żyłek liści itp.). Badania laboratoryjne wykazało, że rośliny są porażone przez Lettuce infectious yellows virus.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała raport nr 20 na temat nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski.

W raporcie poinformowano o wykryciu na roślinach sałaty w uprawie hydroponicznej w Hiszpanii, objawów infekcji wirusowej. Badania laboratoryjne wykazały, że rośliny są porażone przez Lettuce infectious yellows virus.

Nowy wirus zagrożeniem dla upraw szklarniowych

Jak informuje PIORiN, Lettuce infectious yellows virus jest patogenem występującym jak dotąd w Ameryce Północnej (USA, Meksyk). W krajach Unii Europejskiej agrofag ten podlega obowiązkowi zwalczania.

Do żywicieli wirusa zalicza się 45 gatunków roślin z 15 rodzin. Żywicielami o największym znaczeniu gospodarczym są burak, sałata, dynia zwyczajna i melon; do innych żywicieli zalicza się marchew, inne gatunki dyni, m.in. dynia olbrzymia i dynia piżmowa oraz arbuz i słonecznik. 

Żródło pochodzenia wirusa nie jest znane. Rośliny z objawami porażenia zostały usunięte i zniszczone. Na roślinach uprawianych w późniejszym terminie w tym samym stanowisku nie stwierdzono objawów chorobowych, ani nie zaobserwowano występowania wektora patogena – mączlika ostroskrzydłego (Bemisia tabaci). Dlatego ognisko wirusa uznano za wyniszczone.

- Pierwsze wykrycie wirusa w Europie wskazuje na możliwość jego pojawienia w innych krajach. Najbardziej prawdopodobną drogą przeniknięcia patogena jest import porażonych roślin do sadzenia, świeżych warzyw liściowych, itp., o ile znajdują się nich osobniki mączlika ostroskrzydłego. Lettuce infectious yellows virus pochodzi ze strefy klimatu ciepłego, stąd w Polsce istnieje możliwość jego rozwoju w uprawach szklarniowych, zwłaszcza na sałacie- informuje PIORiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI