×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy „sadownik” spod znaku Landini

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 27 stycznia 2018 10:49

Nowy „sadownik” spod znaku Landini fot. materiały prasowe

Model Rex włoskiego producenta to konstrukcja dobrze znana polskim sadownikom. Firma zdecydowała jednak o modernizacji modelu. W efekcie zaprezentowano zupełnie nowy ciągnik, z daleko idącymi zmianami wobec wcześniejszej serii.

Przyglądając się nowemu Rexowi pierwszymi zmianami jakie dostrzeżemy będzie kabina. Jest to zupełnie nowa konstrukcja typu 4-słupkowego, z szerokimi drzwiami wejściowymi i płaską podłogą. Przednia szyba kabiny jest uchylna. Z prawej strony operatora zabudowano większość elementów sterujących: dźwignie zmiany biegów, sterowania hydrauliką zewnętrzną, TUZ, gaz ręczny i inne. Dźwignie zmiany przełożeń WOM również przeniesiono do kabiny. Opcjonalnie kabina może być wyposażona w ochronę klasy 4, zapewniającą bezpieczeństwo operatora podczas zabiegów ochrony dzięki wytworzeniu nadciśnienia we wnętrzu.

Pod nową pokrywą znajdziemy zupełnie inny silnik niż w poprzedniej wersji Rex-a. W najnowszej linii zastosowano 4-cylindrowe turbodoładowane jednostki Deutz serii TCD. Występują w 6 wersjach o zróżnicowanej mocy: 70 – 76 – 90 – 95 – 102 – 112 KM. Wszystkie warianty zasilane są przez elektronicznie sterowany układ wtrysku Common Rail, a ich pojemność skokowa wynosi 2,9 l. System oczyszczania spalin składa się z katalizatora oksydacyjnego DOC (Diesel Oxydation Catalyst). DOC cechuje się długą żywotnością i nie wymaga dodatkowych procedur, jak np. wypalanie zanieczyszczeń (jest katalizatorem, a nie filtrem gromadzącym zanieczyszczenia).

Kolejnym nowym podzespołem Rex-a jest skrzynia przekładniowa. Jest to konstrukcja własna Landini z 4 biegami podstawowymi i 3-stopniowym reduktorem, a także rewersem. W efekcie podstawowa wersja pozwala na uzyskanie 12 przełożeń w obu kierunkach jazdy. Liczbę tę można podwoić doposażając przekładnię w dodatkowe przełożenie Hi-Lo („półbieg”) przełączane przyciskiem, pod obciążeniem. Wersja ta jest dostępna zarówno z rewersem mechanicznym jak i elektrohydraulicznym. Dzięki temu możemy wybrać wersję z większą ilością przełożeń, z przełączaniem pod obciążeniem, nie ponosząc kosztów nie zawsze potrzebnego rewersu działającego bezsprzęgłowo.

Kolejną wersją wyposażeniową skrzyni biegów jest podwójne przełożenie przełączane pod obciążeniem (Hi-Med-Lo), co zwiększa podstawową liczbę biegów 3-krotnie, do 36 przełożeń. Ta wersja dostępna jest już tylko z rewersem elektrohydraulicznym. Dodatkowo każdą przekładnię możemy doposażyć w dodatkowe biegi pełzające.

Nowy Landini Rex występuje w kilku wariantach różniących się szerokością i wysokością. Najwęższa jest wersja „V” o minimalnej szerokości 1 m. Warto wspomnieć iż Rex V jest dostępny w niemal pełnym zakresie mocy, jedynie bez najmocniejszego, 112- konnego silnika (poprzedni model „V” występował tylko w wersji 83 KM). Nieco szerszy Rex F charakteryzuje się najniższą szerokością na poziomie 1342 mm.

Poza szerokością, nowy Rex nieco „urósł”: jest dłuższy o 36 cm wobec poprzednich wersji z 4-cylindorwymi silnikami. Rozstaw osi jednak pozostaje bardzo zbliżony. Wzrósł również udźwig tylnego TUZ o 100 kg (do 2700 kg).

Nowy Rex wydaje się być interesującą propozycją wśród ciągników sadowniczych. Na pochwałę zasługuje nowa kabina, przemyślane wersje skrzyń przekładniowych oraz silniki Deutz z katalizatorem DOC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI