Nowy groźny wirus. Atakuje uprawy pomidora i papryki

Autor: piorin.gov.pl 13 listopada 2022 16:30

Nowy groźny wirus. Atakuje uprawy pomidora i papryki Nowe zagrożenie dla upraw pomidorów w Europie/ fot. unsplash

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała raport  nr 25 "Nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski". Wskazuje w nim na zagrożenie ze strony Tomato mottle mosaic virus.

Tomato mottle mosaic virus – zagrożenie dla upraw pomidorów i papryki w Europie

Jak informuje PIORiN, nowym zagrożeniem dla upraw pomidora, papryki i oberżyny jest Tomato mottle mosaic virus (ToMMV). Występuje on w Ameryce (Brazylia, Meksyk, USA) Afryce (Mauritius) i Azji (Chiny, Iran).

W Europie po raz pierwszy wirusa stwierdzono w 2015 r. w Hiszpanii, w szklarniowej uprawie pomidora przeznaczonej do celów badawczych. W 2022 r. został on stwierdzony w Czechach, w dwóch uprawach nasiennych pomidora i jednej uprawie nasiennej papryki (brak objawów porażenia, badania przed eksportem) oraz w Holandii, w nasionach pomidora.

Zobacz także:

Tomato mottle mosaic virus – jakie objawy powoduje na roślinach?

- Wirus może występować w postaci bezobjawowej. O ile objawy występują, to mogą występować na liściach doprowadzając do ich deformacji, pofałdowania i plamistości i chlorozy, martwicy liści i końcówek pędów, karłowacenia roślin oraz częściowej lub całkowitej nekrozy owoców - podaje PIORiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI